Parlamentda pulli yo‘l qurilishiga qonun qabul qilindi
Parlamentda pulli avtomobil yo‘llari qurilishiga huquqiy asos yaratadigan qonun loyihasi ikkinchi o‘qishda ma’qullandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qonunga ko‘ra, agar ma’lum bir yo‘nalishda tekin, ya’ni bepul yo‘l mavjud bo‘lsa, shundagina pulli yo‘l qurilishiga ruxsat beriladi. Oliy Majlis Qonunchilik palatasining navbatdagi majlisida «Avtomobil yo‘llari to‘g‘risida»gi qonun loyihasi batafsil ko‘rib chiqildi.
Deputatlar hujjat mamlakat yo‘l infratuzilmasini rivojlantirish va zamon talablariga moslashtirishga qaratilganini ta’kidladilar. Loyiha doirasida yo‘llarni rejalashtirish va loyihalashda aholi fikri, atrof-muhitga ta’sir va piyodalar uchun qulayliklar alohida e’tiborga olinadi.
Shuningdek, yo‘l qurilishi jarayonida kommunikatsiya tarmoqlarini tiklash xarajatlari ham qoplanishi shart qilib belgilangan. Qonun katta va og‘ir vaznli transport vositalarining harakatini tartibga solish hamda yo‘l bo‘yida xizmat ko‘rsatish obyektlarini joylashtirish bo‘yicha talablarni aniq belgilaydi.
Eng muhim jihatlardan biri — pulli trassalar to‘g‘risidagi moddalardir. Yo‘ldan foydalanish uchun belgilangan to‘lovlar aholi va iqtisodiyot ehtiyojlariga mos, ijtimoiy adolatli hamda iqtisodiy jihatdan o‘zini oqlaydigan bo‘lishi kerak.

В парламенте принят закон о платном строительстве дорог
В парламенте на втором чтении был одобрен законопроект, создающий правовую основу для строительства платных автомобильных дорог. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому закону, разрешение на строительство платной дороги будет выдаваться только в том случае, если на определённом направлении существует бесплатная дорога. На очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса был подробно рассмотрен законопроект «Об автомобильных дорогах».
Депутаты подчеркнули, что документ направлен на развитие дорожной инфраструктуры страны и её адаптацию к современным требованиям. В рамках проекта при планировании и проектировании дорог особое внимание уделяется мнению населения, воздействию на окружающую среду и удобствам для пешеходов.
Кроме того, установлено обязательство покрывать расходы на восстановление коммуникационных сетей в процессе строительства дороги. Закон чётко определяет требования по регулированию движения крупногабаритного и тяжеловесного транспорта, а также размещению объектов обслуживания вдоль дороги.
Одним из важнейших аспектов являются статьи, касающиеся платных трасс. Установленные платежи за пользование дорогой должны соответствовать потребностям населения и экономики, быть социально справедливыми и экономически оправданными.
На заседании депутаты, учитывая высказанные в процессе подготовки законопроекта мнения и предложения, одобрили документ в усовершенствованном виде и направили его в Сенат (источник: zamin.uz).