Xorijiy til o‘qituvchilari 2025 yilga qadar ishda qoladi
Joriy yilning 15 sentyabrida Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tomonidan umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan xorijiy til o‘qituvchilari uchun yangi imtiyozlar belgilovchi maxsus buyruq qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu buyruqqa ko‘ra, kamida B2 darajadagi sertifikatga ega bo‘lmagan pedagoglarga 2025 yil yakuniga qadar o‘z ish faoliyatini davom ettirishga ruxsat berildi. Bu qaror o‘qituvchilarning ishdan bo‘shatilmasligini ta’minlash va ta’lim jarayonining uzluksizligini saqlash maqsadida qabul qilingan.
Buyruqda ta’kidlanishicha, umumiy o‘rta ta’lim maktablarida ishlayotgan barcha xorijiy til o‘qituvchilari, hatto sertifikat talabiga javob bermaydiganlar ham, 2025 yil oxirigacha o‘z ishlarini davom ettirish huquqiga ega bo‘ladi. Shuningdek, amal qilish muddati tugayotgan sertifikati bor o‘qituvchilar ham o‘quv yilining oxirigacha faoliyat yuritishi mumkin.
Bundan tashqari, vakant lavozimlarga oliy ta’lim muassasalarining xorijiy tillar o‘qituvchisi mutaxassisligi bo‘yicha tahsil olayotgan 3-4-kurs talabalari jalb qilinadi va ulardan kadrlar zaxirasi shakllantiriladi. Vazirlik 1 dekabrgacha milliy va xalqaro sertifikat imtihonlariga tayyorgarlik ko‘rish jarayonida malakali mutaxassislar ishtirokida qo‘shimcha o‘quv mashg‘ulotlari tashkil etilishini belgiladi.
Bu chora-tadbirlar sertifikatsiz o‘qituvchilarning malakasini oshirish va ta’lim jarayonida samarali faoliyat ko‘rsatishini ta’minlashga qaratilgan. Eslatib o‘tamiz, ilgari O‘zbekiston ta’lim va fan xodimlari kasaba uyushmalari xalqaro til sertifikati bo‘lmagan o‘qituvchilarni ishdan bo‘shatmaslik bo‘yicha vazirlikka taklif bildirgan edi.
Ushbu yangi tartib pedagoglar uchun muhim imtiyoz bo‘lib, ularning mehnat huquqlarini himoya qiladi hamda maktablarda ta’lim sifatining uzluksizligini ta’minlaydi. Manba: zamin.uz

Преподаватели иностранных языков останутся на работе до 2025 года
15 сентября текущего года Министерством дошкольного и школьного образования был принят специальный приказ, устанавливающий новые льготы для иностранных преподавателей языков, работающих в учреждениях общего среднего образования. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому приказу, педагогам, не имеющим сертификат не ниже уровня B2, разрешено продолжать свою трудовую деятельность до конца 2025 года. Это решение принято с целью обеспечения сохранения рабочих мест учителей и непрерывности образовательного процесса.
В приказе подчеркивается, что все иностранные преподаватели языков, работающие в школах общего среднего образования, даже те, кто не соответствует требованиям по сертификату, имеют право продолжать свою работу до конца 2025 года. Кроме того, учителя с сертификатами, срок действия которых истекает, могут работать до конца учебного года.
Кроме того, на вакантные должности будут привлекаться студенты 3-4 курсов высших учебных заведений, обучающиеся по специальности преподавателя иностранных языков, и из них будет формироваться кадровый резерв. Министерство установило, что до 1 декабря в процессе подготовки к национальным и международным экзаменам по сертификатам будут организованы дополнительные учебные занятия с участием квалифицированных специалистов.
Эти меры направлены на повышение квалификации преподавателей без сертификатов и обеспечение их эффективной деятельности в образовательном процессе. Напомним, ранее Профсоюзы работников образования и науки Узбекистана предлагали министерству не увольнять учителей, не имеющих международных языковых сертификатов.
Этот новый порядок является важной льготой для педагогов, защищает их трудовые права и обеспечивает непрерывность качества образования в школах. Источник: zamin.uz