Qishloq xo‘jaligi yerlaridan foydalanish tartibi yangilandi
O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi tomonidan qishloq xo‘jaligiga mo‘ljallangan yerlardan foydalanish tartibini takomillashtirishga doir yangi qaror qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror qishloq yerlaridan samarali va maqsadli foydalanishni ta’minlash hamda ularda obyektlar joylashtirish tartibini aniq belgilashga qaratilgan. Amaldagi Yer kodeksiga muvofiq, qishloq xo‘jaligi yerlari ikki turga bo‘linadi: qishloq xo‘jaligi yerlari va qishloq xo‘jaligiga xizmat ko‘rsatuvchi yerlarga.
Bundan tashqari, ular sug‘oriladigan va sug‘orilmaydigan yerlarga ajratiladi. Yangi qarorga ko‘ra, sug‘orilmaydigan yerlarda ichki xo‘jalik yer tuzish loyihasi asosida ruxsat etilgan obyektlar joylashtirilishi mumkin.
Bunday yerlarda qurilish ishlari boshlanishidan oldin, ariza beruvchining ijara huquqi, yer uchastkasining maydoni hamda sug‘oriladigan va sug‘orilmaydigan yerlar sohasi maxsus axborot tizimlari orqali tekshiriladi. Yengil qurilmalar va vaqtincha inshootlarni joylashtirishga oid loyihalar tuman va shahar hokimlari tomonidan tasdiqlanadi.
Kapital qurilish obyektlari loyihalari esa Qoraqalpog‘iston Vazirlar Kengashi, viloyat va poytaxt hokimlari tomonidan ma’qullanadi. Qarorda shuningdek, qishloq yerlari bo‘linmasligi va ularning sotilishi taqiqlanishi belgilangan.
Faqat yer foydalanish maqsadini o‘zgartirmasdan ijara huquqini obyekt bilan birga boshqa shaxsga o‘tkazish yoki qayta ijara berishga ruxsat beriladi. Chorvachilik uchun ijaraga berilgan yerlarda 1 gektardan oshmagan, biroq kontur maydonining 1 foizidan ko‘p bo‘lmagan hududda qishloq xo‘jaligiga xizmat qiluvchi obyektlar joylashtirish mumkin.
Chorvachilikka aloqasi bo‘lmagan yerlarda issiqxonalar, sovutish omborlari, saralash va qadoqlash komplekslari hamda suv tejaydigan texnologiyalar yoki hovuzlar qurish uchun ruxsat etilgan maydon 20 gektardan oshmasligi va ijara konturi maydonining 1 foizidan ko‘p bo‘lmasligi lozim. Ushbu qaror qishloq xo‘jaligi yerlaridan oqilona foydalanishni ta’minlash, ularning maqsadsiz ishlatilishini cheklash hamda sohada shaffof va tizimli tartib o‘rnatishga xizmat qiladi.

Порядок использования сельскохозяйственных земель обновлен
Правительством Узбекистана принято новое постановление о совершенствовании порядка использования земель, предназначенных для сельского хозяйства. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное постановление направлено на обеспечение эффективного и целевого использования сельскохозяйственных земель, а также на чёткое определение порядка размещения объектов на них. В соответствии с действующим Земельным кодексом, сельскохозяйственные земли делятся на две категории: сельскохозяйственные земли и земли, обслуживающие сельское хозяйство.
Кроме того, они подразделяются на орошаемые и неорошаемые земли. Согласно новому постановлению, на неорошаемых землях могут размещаться разрешённые объекты на основе проекта внутреннего хозяйственного землепользования.
Перед началом строительных работ на таких землях через специальные информационные системы проверяются право аренды заявителя, площадь земельного участка, а также площадь орошаемых и неорошаемых земель. Проекты по размещению лёгких сооружений и временных построек утверждаются районными и городскими хокимиятами.
Проекты капитального строительства утверждаются Советом Министров Каракалпакстана, хокимами областей и столицы. В постановлении также установлено, что сельскохозяйственные земли не подлежат разделу и их продажа запрещена.
Разрешается передача права аренды вместе с объектом другому лицу или субаренда без изменения цели использования земли. На землях, арендованных для животноводства, допускается размещение объектов, обслуживающих сельское хозяйство, на площади не более 1 гектара, но не превышающей 1% от контура участка.
На землях, не связанных с животноводством, площадь, разрешённая для строительства теплиц, холодильных складов, комплексов сортировки и упаковки, а также водосберегающих технологий или бассейнов, не должна превышать 20 гектаров и 1% от площади арендуемого контура.
Данное постановление способствует рациональному использованию сельскохозяйственных земель, ограничению их нецелевого использования, а также установлению прозрачного и системного порядка в данной сфере.