Mirziyoyev AQSH Kongressi bilan hamkorlikni kuchaytirdi
Prezident Shavkat Mirziyoyev 24 sentyabr kuni Nyu-York shahrida AQSH Kongressi a’zosi, Vakillar palatasidagi O‘zbekiston bilan hamkorlik bo‘yicha kokus raisi Trent Kelli hamda Missisipi shtati Milliy gvardiyasi qo‘mondoni, general-mayor Bobbi Jin bilan uchrashdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi strategik sheriklik munosabatlarini yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Xususan, parlamentlararo muloqotni mustahkamlash va kengaytirish haqida so‘z bordi.
Parlamentlararo aloqalar va almashinuvlar sohasida sezilarli yutuqlar qayd etildi. AQSH Kongressining Senat va Vakillar palatasi a’zolari muntazam ravishda O‘zbekistonga tashrif buyurib, ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlashga hissa qo‘shmoqda.
Shu bilan birga, O‘zbekiston bilan hamkorlik bo‘yicha kokus faoliyatini davom ettirmoqda va uning tarkibi kengaymoqda. Har yili Kongressda O‘zbekiston kunlari o‘tkazilib, parlamentlar o‘rtasidagi aloqalar mustahkamlanmoqda.
AQSHning Missisipi shtati bilan savdo-iqtisodiy hamda madaniy-gumanitar aloqalarining yuqori darajada ekanligi ta’kidlandi. Shuningdek, O‘zbekiston va AQSH o‘rtasidagi strategik sheriklikni yanada mustahkamlash hamda oliy darajada erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishda Kongressning qo‘llab-quvvatlovi muhimligi qayd etildi.
Uchrashuv yakunida yaqinda Kongress delegatsiyasi va Missisipi shtati ishbilarmonlarining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish masalalarida kelishuvga erishildi. Manba: zamin.uz

Мирзиёев усилил сотрудничество с Конгрессом США
Президент Шавкат Мирзиёев 24 сентября в Нью-Йорке встретился с членом Конгресса США, сопредседателем кокуса по сотрудничеству с Узбекистаном в Палате представителей Трентом Келли и командующим Национальной гвардии штата Миссисипи, генерал-майором Бобби Джином. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече обсуждались вопросы дальнейшего развития стратегического партнерства между Узбекистаном и США. В частности, речь шла об укреплении и расширении межпарламентского диалога.
Отмечены значительные успехи в области межпарламентских связей и обменов. Члены Сената и Палаты представителей Конгресса США регулярно посещают Узбекистан, внося вклад в укрепление сотрудничества между двумя странами.
Кроме того, кокус по сотрудничеству с Узбекистаном продолжает свою деятельность и расширяет свой состав. Ежегодно в Конгрессе проводятся дни Узбекистана, что способствует укреплению связей между парламентами.
Подчеркнуто высокий уровень торгово-экономических и культурно-гуманитарных связей с штатом Миссисипи. Также отмечена важность поддержки Конгрессом дальнейшего укрепления стратегического партнерства между Узбекистаном и США и реализации достигнутых на высшем уровне соглашений.
По итогам встречи достигнута договоренность о подготовке визита делегации Конгресса и бизнес-сообщества штата Миссисипи в Узбекистан в ближайшее время. Источник: zamin.uz