Farg‘onada noqonuniy dori kontrabandasi fosh etildi
Farg‘ona viloyati hududida noqonuniy dori vositalarining kontrabandasiga qarshi samarali choralar ko‘rildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat xavfsizlik xizmatining Chegara qo‘shinlari harbiy xizmatchilari va viloyat boshqarmasi xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirlar natijasida “O‘zbek-qirg‘iz” davlat chegarasining Quvasoy shahri Polmon mahallasi hududida katta miqdordagi kuchli ta’sir etuvchi dori vositalari aniqlanib, ularni noqonuniy olib kirish holati fosh etildi. Tekshiruv jarayonida Qirg‘izistondan noqonuniy yo‘l bilan olib kelingan 7 ta qutida jami 53 522 dona “Regapen” hamda 20 000 dona “Zardeks” dorilari topildi.
Ushbu dorilarning umumiy qiymati 6 milliard 19 million 980 ming so‘mga teng bo‘lib, bu holat jinoyat kodeksining tegishli moddalari asosida jinoyat ishi ochilishiga sabab bo‘ldi. Hozirgi vaqtda huquqni muhofaza qiluvchi organlar dorilarning egalari va bu jinoyatga aloqador shaxslarni aniqlash hamda ularga nisbatan tegishli choralar ko‘rish bo‘yicha ishlarni davom ettirmoqda.
Ushbu voqea davlat chegaralarida noqonuniy harakatlarga qarshi kurashishdagi samarali ishlarning bir qismi sifatida ahamiyatga ega. Manba: zamin.uz

В Фергане раскрыта незаконная контрабанда наркотиков
В Ферганской области были приняты эффективные меры против контрабанды незаконных лекарственных средств. Об этом сообщает Zamin.uz.
В результате оперативных мероприятий, проведённых совместно военнослужащими Пограничных войск Государственной службы безопасности и сотрудниками областного управления, на территории Полмонского района города Кувасай, на государственно-казахстанской границе «Узбекистан-Кыргызстан» были обнаружены крупные партии сильнодействующих лекарственных средств, незаконно ввезённых на территорию. В ходе проверки было выявлено 7 коробок с общим количеством 53 522 таблеток «Регапен» и 20 000 таблеток «Зардекс», ввезённых незаконным путём из Кыргызстана.
Общая стоимость этих лекарств составляет 6 миллиардов 19 миллионов 980 тысяч сумов, что послужило основанием для возбуждения уголовного дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса. В настоящее время правоохранительные органы продолжают работу по установлению владельцев лекарств и лиц, причастных к данному преступлению, а также принимают соответствующие меры в отношении них.
Это событие имеет значение как часть эффективной работы по борьбе с незаконной деятельностью на государственных границах. Источник: zamin.uz