Yurtimiz oliy ta’lim muassasalarida 2025/2026 o‘quv yili uchun super to‘lov-kontrakt stavkalari belgilandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi tartibga ko‘ra, super kontrakt narxini aniqlash huquqi oliy ta’lim muassasalari rektorlari va direktorlariga berildi. Qoidaga asosan, qabul balli 4,05 dan past bo‘lgan abituriyentlar uchun kontrakt summasi bazaviy to‘lov-kontraktning kamida uch baravari miqdorida belgilanadi.
Shu asosda bir qancha oliygohlar o‘z stavkalarini e’lon qildi. Masalan, Andijon davlat texnika instituti 3 dan 4 baravargacha, Andijon davlat universiteti 4 dan 6 baravargacha, Namangan davlat pedagogika instituti 3,1 dan 6 baravargacha stavka belgiladi.
Termiz davlat universitetida bu ko‘rsatkich 4 dan 10 baravargacha, Buxoro davlat universitetida esa 4 dan 12 baravargacha yetdi. Namangan davlat chet tillari instituti 4 baravar, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti 4 dan 7 baravargacha stavka belgiladi.
Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida bu ko‘rsatkich 5 dan 9 baravargacha, Toshkent davlat tibbiyot universiteti Termiz filialida esa 7 dan 12 baravargacha bo‘ldi. Eng yuqori stavka Toshkent davlat yuridik universitetida, ya’ni bazaviy to‘lovning 17 baravariga teng darajada belgilandi.
Shuningdek, Urganch davlat universiteti 4 dan 10 baravargacha, O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti Nukus filialida esa 5 baravar stavka joriy etildi. Shuni ta’kidlash lozimki, super kontrakt asosida qabul qilingan abituriyentlar 2025-yil 31-oktyabrga qadar kontrakt summasining yarmidan, ya’ni 50 foizidan iborat miqdorni to‘lash imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Bu esa talabalarga moliyaviy jihatdan ma’lum darajada yengillik yaratadi. Mazkur ma’lumotlar One.uz saytidan olindi.

В высшем образовании установлены ставки супер контракта
В высших учебных заведениях нашей страны установлены ставки супер платных контрактов на 2025/2026 учебный год. Об этом сообщил Zamin.uz.
Согласно новому порядку, право устанавливать цену супер контракта предоставлено ректорам и директорам высших учебных заведений. По правилам, для абитуриентов с проходным баллом ниже 4,05 сумма контракта устанавливается не менее чем в три раза выше базового платного контракта.
На этом основании несколько вузов объявили свои ставки. Например, Андижанский государственный технический институт установил ставки от 3 до 4 раз, Андижанский государственный университет — от 4 до 6 раз, Наманганский государственный педагогический институт — от 3,1 до 6 раз.
В Терминском государственном университете этот показатель достиг от 4 до 10 раз, а в Бухарском государственном университете — от 4 до 12 раз. Наманганский государственный институт иностранных языков установил ставку в 4 раза, Ташкентский университет информационных технологий — от 4 до 7 раз.
В Ташкентском государственном экономическом университете этот показатель составляет от 5 до 9 раз, а в филиале Ташкентского государственного медицинского университета в Терме — от 7 до 12 раз. Самая высокая ставка установлена в Ташкентском государственном юридическом университете и равна 17-кратной базовой оплате.
Кроме того, Ургенчский государственный университет установил ставки от 4 до 10 раз, а в филиале Узбекского государственного университета физической культуры и спорта в Нукусе введена ставка в 5 раз. Следует отметить, что абитуриенты, принятые на основе супер контракта, смогут оплатить половину суммы контракта, то есть 50 процентов, до 31 октября 2025 года.