Imtihonda 56,7 balldan past kirish taqiqlandi
O‘zbekiston Respublikasi hukumati tomonidan qabul qilingan qarorga ko‘ra, endilikda imtihonda 56,7 ball yoki undan kam natija olgan abituriyentlar davlat oliy ta’lim muassasalariga kirish huquqiga ega emaslar. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ilgari, ya’ni 2017-yildan boshlab, ushbu balldan past natija to‘plagan talabalar o‘qishga kirishlari mumkin edi, ammo ular faqat eng yuqori to‘lov-kontraktning ikki barobari miqdoridagi "super-muper" to‘lovni amalga oshirgan taqdirda qabul qilinar edi. Ushbu tartib 2025-yil 13-sentyabrdan boshlab rasman bekor qilindi va kirish qoidalari yangilandi.
Bu o‘zgarishlar ta’lim sifatini oshirish va adolatli tanlov tizimini ta’minlash maqsadida qabul qilingan. Batafsil ma’lumotni Uz24.uz saytidan topish mumkin.

На экзамене запрещён вход с баллом ниже 56,7
Согласно решению, принятому правительством Республики Узбекистан, теперь абитуриенты, набравшие на экзамене 56,7 балла или меньше, не имеют права поступать в государственные высшие учебные заведения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Ранее, начиная с 2017 года, студенты с результатом ниже этого балла могли поступать, но только при условии оплаты "супер-мупер" платы, равной двойному размеру максимального платного контракта. Этот порядок официально отменён с 13 сентября 2025 года, и правила поступления обновлены.
Эти изменения приняты с целью повышения качества образования и обеспечения справедливой системы отбора. Подробную информацию можно найти на сайте Uz24.uz.