Jizzax viloyatida quvvati 2,1 gigavatt bo‘lgan kombinalangan yadro elektr stansiyasini qurish rejalashtirilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu stansiya ikki asosiy reaktordan iborat bo‘lib, har biri 1 gigavatt quvvatga ega bo‘ladi. Shuningdek, ikki qo‘shimcha blok har biri 55 megavatt quvvat bilan ta’minlanadi.
Vitse-premer Jamshid Xodjaevning ta’kidlashicha, mazkur yadro elektr stansiyasi 2035 yilga kelib yillik 15 milliard kilovatt soatdan ortiq elektr energiyasi ishlab chiqaradi. Bu esa mintaqadagi sanoatni rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
AES qurilishi orqali Jizzax viloyatiga yangi investitsiyalar jalb qilinadi va avtomobil sanoati kabi tarmoqlarda ishlab chiqarish imkoniyatlari kengayadi. Shu bilan birga, elektr energiyasi ta’minoti yaxshilanishi natijasida hudud iqtisodiyoti barqarorlashadi.
Loyihaning amalga oshirilishi mintaqaviy sanoat infratuzilmasini mustahkamlashga xizmat qiladi va yangi ish o‘rinlari yaratadi. Bu haqda batafsil ma’lumot Kursiv media sayti tomonidan berilgan (kursivmedia.uz).

В Джизаке будет построена атомная электростанция мощностью 2,1 ГВт
В Джизакской области планируется строительство комбинированной атомной электростанции мощностью 2,1 гигаватта. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данная станция будет состоять из двух основных реакторов, каждый из которых будет иметь мощность 1 гигаватт. Кроме того, два дополнительных блока будут обеспечивать мощность по 55 мегаватт каждый.
По словам вице-премьера Джамшида Ходжаева, эта атомная электростанция к 2035 году будет производить более 15 миллиардов киловатт-часов электроэнергии в год. Это имеет важное значение для развития промышленности в регионе.
Строительство АЭС привлечет новые инвестиции в Джизакскую область и расширит производственные возможности в таких отраслях, как автомобилестроение. Кроме того, улучшение электроснабжения приведет к стабилизации экономики региона.
Реализация проекта будет способствовать укреплению региональной промышленной инфраструктуры и созданию новых рабочих мест. Подробную информацию предоставил сайт Kursiv media (kursivmedia.uz).