O‘zbekistonda kelasi 10 kun quruq ob-havo bo‘ladi
O‘zbekiston hududida keyingi 10 kun davomida quruq va barqaror ob-havo saqlanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Iqlimshunos Erkin Abdulahatovning ma’lumotlariga ko‘ra, sentyabr oyining oxirgi kunlari va oktyabr oyining dastlabki haftalarida ob-havo salqin va qurg‘oq bo‘ladi. U bu davrni xalq orasida “mezon” deb atashadi.
Mezon davrida kunduz kunlari quyosh nurlari iliq bo‘lib, kechalari esa sezilarli darajada salqinlashadi. Bu holat odamlar uchun kuzning go‘zal faslini to‘liq his qilish imkonini yaratadi.
Shuningdek, oktyabr oyining boshida havo harorati kunduz va tun davomida 3-4 darajaga pasayadi. Ayrim viloyatlarda esa bu sovuqlik yanada kuchliroq bo‘lishi mumkin.
Mutaxassisning ta’kidlashicha, kelayotgan oktyabr oyi ko‘p yillik o‘rtacha iqlim ko‘rsatkichlariga yaqin bo‘ladi, biroq ayrim hududlarda me’yordan sovuqroq ob-havo kuzatilishi ehtimoli mavjud. Ushbu prognoz fuqarolarga yoz faslidan kuzga o‘tishda tabiiy o‘zgarishlarga tayyor bo‘lish va hayotlarida zarur choralarni ko‘rishda yordam beradi (manba: zamin.uz).

В Узбекистане в ближайшие 10 дней будет сухая погода
На территории Узбекистана в течение следующих 10 дней сохранится сухая и стабильная погода. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным климатолога Эркина Абдулахатова, в последние дни сентября и первые недели октября погода будет прохладной и сухой. Этот период в народе называют «мезон».
В период мезона дневные солнечные лучи теплые, а ночи значительно прохладнее. Это позволяет людям полностью ощутить красоту осеннего сезона.
Кроме того, в начале октября температура воздуха днем и ночью понизится на 3-4 градуса. В некоторых областях это похолодание может быть более сильным.
По словам специалиста, предстоящий октябрь будет близок к многолетним средним климатическим показателям, однако в некоторых регионах возможно наблюдение более холодной погоды, чем обычно. Этот прогноз поможет гражданам подготовиться к естественным изменениям при переходе от лета к осени и принять необходимые меры в своей жизни (источник: zamin.uz).