Magistraturaga qo‘shimcha qabul imkoniyati berildi
2025/2026-o‘quv yili uchun magistraturaga qabul jarayonida asosiy kvotalardan tashqari qo‘shimcha qabul ham tashkil etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu imkoniyat magistraturaga kirish imtiyoziga ega bo‘lmagan abituriyentlar uchun mo‘ljallangan. Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, qo‘shimcha qabul shartlari va tartibi tegishli vazirliklar bilan kelishilgan holda tasdiqlanadi.
Qo‘shimcha qabulda o‘qishga kirgan talabalar uchun to‘lov-kontrakt summasi oliy ta’lim muassasalari tomonidan mustaqil ravishda belgilanadi. Ushbu summa har bir talabaga to‘g‘ri keladigan haqiqiy xarajatlarga asoslanadi.
Qo‘shimcha qabul jarayoni abituriyentlarga magistraturada ta’lim olish imkoniyatini kengaytiradi va ularning o‘qishga kirish imkoniyatlarini oshiradi. Shu bilan birga, bu jarayon oliy ta’lim sifatini saqlab qolish va talabalar sonini nazorat qilishga xizmat qiladi.
Qo‘shimcha qabul haqida batafsil ma’lumotlarni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi rasmiy manbalaridan olish mumkin (zamin.uz).

Дополнительная возможность поступления в магистратуру предоставлена
В учебном году 2025/2026 для поступления в магистратуру, помимо основных квот, будет организован дополнительный набор. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта возможность предназначена для абитуриентов, не имеющих льгот при поступлении в магистратуру. По данным Министерства высшего образования, науки и инноваций, условия и порядок дополнительного набора утверждаются в согласовании с соответствующими министерствами.
Для студентов, поступивших по дополнительному набору, сумма оплаты по контракту устанавливается высшими учебными заведениями самостоятельно. Эта сумма основывается на реальных расходах, приходящихся на каждого студента.
Процесс дополнительного набора расширяет возможности абитуриентов для обучения в магистратуре и увеличивает их шансы на поступление. В то же время этот процесс служит сохранению качества высшего образования и контролю за численностью студентов.
Подробную информацию о дополнительном наборе можно получить из официальных источников Министерства высшего образования, науки и инноваций (zamin.uz).