O‘zbekiston eksporti 2025-yilda 31 foizga oshdi
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvar-avgust oylarida O‘zbekiston tashqi savdo aylanmasi sezilarli darajada oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ayniqsa, ushbu davrda mamlakat eksportining hajmi 23 milliard AQSH dollariga yetdi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 31,3 foizga ko‘p ekanligi qayd etildi.
Rasmiy ma’lumotlar shuni ko‘rsatadiki, O‘zbekistonning xalqaro bozorlardagi ishtiroki kengaymoqda va turli davlatlar bilan hamkorlik aloqalari mustahkamlanmoqda. Eksport hajmining o‘sishi mamlakat iqtisodiy salohiyati oshishi va milliy mahsulotlarga talab kuchayishini anglatadi.
Shuningdek, Milliy statistika qo‘mitasi O‘zbekiston eksportida yetakchi o‘rinlarni egallagan eng ko‘p mahsulot eksport qilgan o‘nta davlat ro‘yxatini e’lon qildi. Unga ko‘ra, Rossiya birinchi o‘rinda bo‘lib, 2,9 milliard dollar hajmida mahsulot import qilgan.
Ikkinchi o‘rinda Xitoy (1,2 milliard dollar), uchinchi o‘rinda esa Qozog‘iston (910,8 million dollar) turadi. Keyingi o‘rinlarda Afg‘oniston, Turkiya, Fransiya, Birlashgan Arab Amirliklari, Qirg‘iz Respublikasi, Tojikiston va Pokiston joylashgan.
Mutaxassislar fikricha, Rossiya va Xitoy kabi yirik hamkorlarning yetakchilik qilishi tabiiy holat hisoblanadi. Shu bilan birga, qo‘shni davlatlar – Qozog‘iston, Afg‘oniston, Qirg‘iziston va Tojikistonning yuqori o‘rinlarda bo‘lishi mintaqaviy iqtisodiy bog‘liqliklarning kuchliligini ko‘rsatadi.

Экспорт Узбекистана вырос на 31 процент в 2025 году
По данным Комитета национальной статистики, в январе-августе 2025 года внешний торговый оборот Узбекистана значительно увеличился. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, в этот период объем экспорта страны достиг 23 миллиардов долларов США. Отмечается, что этот показатель на 31,3% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Официальные данные показывают, что участие Узбекистана на международных рынках расширяется, а сотрудничество с различными странами укрепляется. Рост объема экспорта свидетельствует о повышении экономического потенциала страны и усилении спроса на национальную продукцию.
Кроме того, Комитет национальной статистики опубликовал список десяти стран, которые занимают лидирующие позиции по объему экспорта из Узбекистана. Согласно ему, Россия занимает первое место, импортировав продукции на сумму 2,9 миллиарда долларов.
На втором месте находится Китай (1,2 миллиарда долларов), на третьем — Казахстан (910,8 миллиона долларов). Далее следуют Афганистан, Турция, Франция, Объединённые Арабские Эмираты, Кыргызская Республика, Таджикистан и Пакистан.
По мнению экспертов, лидерство таких крупных партнёров, как Россия и Китай, является естественным явлением. Вместе с тем высокие позиции соседних стран — Казахстана, Афганистана, Кыргызстана и Таджикистана — свидетельствуют о прочных региональных экономических связях.