O‘zbekiston Jahon savdo tashkilotiga yaqinlashmoqda
Prezident Shavkat Mirziyoyevning Amerika Qo‘shma Shtatlariga tashrifi davomida Jahon savdo tashkiloti bosh kotibi Ngozi-Okonjo Iveala bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuvda O‘zbekistonning Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish jarayoni va bu yo‘ldagi amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi. Iveala O‘zbekistondagi islohotlar va prezident tomonidan ko‘rsatilayotgan qo‘llab-quvvatlash natijasida jarayon sezilarli darajada tezlashganini ta’kidladi.
Bosh kotibning so‘zlariga ko‘ra, O‘zbekiston iqtisodiyoti yiliga taxminan 6 foizga o‘smoqda. Bu ko‘rsatkich jahon miqyosidagi o‘rtacha 3 foizlik o‘sish sur’atidan ancha yuqori bo‘lib, mamlakatda olib borilayotgan islohotlarning samaradorligini ko‘rsatadi.
Muzokaralar hozirda faol tarzda davom etmoqda va yakuniy bosqichga yaqinlashmoqda. Noyabr oyida ishchi guruh yig‘ilishi rejalashtirilgan bo‘lib, mart oyigacha asosiy bosqichlar tugallanadi.
Agar reja bo‘yicha barcha ishlar amalga oshirilsa, O‘zbekiston 2026-yilda Jahon savdo tashkilotining to‘laqonli a’zosi sifatida qabul qilinishi mumkin. Iveala O‘zbekiston muzokarachilari jamoasining faoliyatini yuqori baholadi.
U jamoaning qattiq mehnat qilayotganini, shuningdek, prezident Mirziyoyevning yetakchiligi va Saida Mirziyoyeva tomonidan ko‘rsatilayotgan qo‘llab-quvvatlash jarayonni yanada kuchaytirayotganini ta’kidladi. Shu bilan birga, bosh kotib jarayon oson kechmayotganini ham tan oldi.
Aksariyat ikki tomonlama muzokaralar yakunlangan bo‘lsa-da, AQSH bilan bog‘liq masalalar hali ham ochiq qolmoqda. Bu muhim va jiddiy yo‘nalishlardan biri bo‘lib, ishlar davom ettirilmoqda.
Shunday qilib, O‘zbekistonning ko‘p yillik intiq orzusi – Jahon savdo tashkilotiga a’zo bo‘lish masalasi yaqin kelajakda amalga oshishi ehtimoli aniq ko‘rinmoqda. Bu haqida batafsil ma’lumotlarni One.uz saytidan topish mumkin.

Узбекистан приближается к Всемирной торговой организации
Во время визита президента Шавката Мирзиёева в Соединённые Штаты Америки состоялась встреча с генеральным секретарём Всемирной торговой организации Нгози Оконджо-Ивеалой. Об этом сообщает Zamin.uz.
На встрече обсуждался процесс вступления Узбекистана во Всемирную торговую организацию и проводимая в этом направлении работа. Ивеала подчеркнула, что благодаря реформам в Узбекистане и поддержке со стороны президента процесс значительно ускорился.
По словам генерального секретаря, экономика Узбекистана растёт примерно на 6 процентов в год. Этот показатель значительно выше среднемирового роста в 3 процента и свидетельствует об эффективности проводимых в стране реформ.
Переговоры активно продолжаются и приближаются к завершающей стадии. В ноябре запланировано заседание рабочей группы, а основные этапы будут завершены к марту.
Если все работы будут выполнены согласно плану, Узбекистан может быть принят в качестве полноправного члена Всемирной торговой организации в 2026 году. Ивеала высоко оценила деятельность команды узбекских переговорщиков.
Она отметила, что команда усердно работает, а также подчеркнула, что руководство президента Мирзиёева и поддержка Саиды Мирзиёвой усиливают процесс. Вместе с тем, генеральный секретарь признала, что процесс идёт не без трудностей.
Хотя большинство двусторонних переговоров завершены, вопросы, связанные с США, остаются открытыми. Это одно из важных и серьёзных направлений, работа по которому продолжается.
Таким образом, многолетняя мечта Узбекистана — вступление во Всемирную торговую организацию — в ближайшем будущем имеет все шансы на реализацию. Подробную информацию можно найти на сайте One.uz.