Ismoil Jo‘rabekov 94 yoshida vafot etdi
O‘zbekistonning taniqli davlat va jamoat arbobi Ismoil Jo‘rabekov 94 yoshida vafot etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining davlat maslahatchisi, Bosh vazirning birinchi o‘rinbosari hamda qishloq va suv xo‘jaligi vaziri lavozimlarida samarali faoliyat yuritgan. Jo‘rabekov Islom Karimov davrida muhim davlat vazifalarini bajarib, yurt taraqqiyotiga katta hissa qo‘shgan arbob sifatida tarixda o‘z o‘rnini egalladi.
Marhum o‘z xotiralarida O‘zbekistonning birinchi prezidenti unga Afg‘oniston bilan bog‘lovchi ko‘prikni portlatish topshirig‘ini berganini, ammo u bu qarorni amalga oshirmaganini ta’kidlagan. Shu tariqa u ikki xalq o‘rtasidagi do‘stlik va aloqalarni saqlab qolishga xizmat qilgan.
Ismoil Jo‘rabekovning hayoti va faoliyati mamlakatimiz tarixida chuqur iz qoldirdi va uning nomi kelajak avlodlar uchun doimo ibrat bo‘lib xizmat qiladi. Manba: zamin.uz

Исмоил Джурабеков скончался в возрасте 94 лет
Известный государственный и общественный деятель Узбекистана Исмоил Джурабеков скончался в возрасте 94 лет. Об этом сообщил Zamin.uz.
Он эффективно работал в должностях советника Президента Республики Узбекистан, первого заместителя Премьер-министра, а также министра сельского и водного хозяйства. Джурабеков занял своё место в истории как деятель, который в эпоху Ислама Каримова выполнял важные государственные задачи и внёс значительный вклад в развитие страны.
Покойный в своих воспоминаниях отмечал, что первый президент Узбекистана поручил ему взорвать мост, связывающий с Афганистаном, однако он не выполнил это решение. Таким образом он способствовал сохранению дружбы и связей между двумя народами.
Жизнь и деятельность Исмоила Джурабекова оставили глубокий след в истории нашей страны, а его имя всегда будет служить примером для будущих поколений. Источник: zamin.uz