Prezident farmoni bilan tadbirkorlarga 4 trillion so‘m yordam
O‘zbekistonda tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va moliyaviy imkoniyatlarni kengaytirish maqsadida Prezidentning 26 sentyabrdagi farmoni qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu farmonga ko‘ra, 2026 va 2027 yillarda “Tadbirkorlikni rivojlantirish kompaniyasi” aksiyadorlik jamiyati orqali jami 4 trillion so‘mlik moliyaviy yordam ko‘rsatiladi. Bu mablag‘ yordamida kamida besh mingta yangi tadbirkorlik loyihalari amalga oshirilishi rejalashtirilgan.
2025 yil 1 noyabrdan boshlab “chempion” tadbirkorlarni shakllantirish maqsadida tijorat banklari orqali ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish sohalaridagi loyihalarga 10 milliard so‘mgacha mablag‘ ajratiladi. Bundan tashqari, “yashil iqtisodiyot” va xizmat ko‘rsatish sohasidagi kichik loyihalar uchun 500 million so‘mgacha imtiyozli kreditlar beriladi.
Bu kreditlar 6 foizgacha pasaytirilgan stavkalar asosida qayta moliyalashtiriladi. 2025 yil 1 dekabrdan yirik tadbirkorlarga 10 milliard so‘mgacha kafolatlar taqdim etiladi.
O‘rta va yirik biznes subyektlari uchun kafolat miqdori ularning aylanma mablag‘lariga qarab oshiriladi. Yaxshi kredit tarixiga ega tadbirkorlarga kafolat hajmi amaldagi chegaradan 1,5 baravar ko‘paytiriladi.
2026 yildan boshlab olis hududlardagi kichik va o‘rta biznesga alohida imtiyozlar beriladi. Ularga berilgan kreditlar Markaziy bankning asosiy stavkasidan 4 foizlik punkt yuqori darajada qayta moliyalashtiriladi.
Shuningdek, kambag‘al oilalardan xodim yollagan tadbirkorlar uchun kompensatsiya miqdori 2 dan 6 foizgacha oshiriladi. Mazkur chora-tadbirlar tadbirkorlik faoliyatini yanada rivojlantirish, yangi ish o‘rinlarini yaratish va iqtisodiyotni barqarorlashtirishga qaratilgan.

Указом Президента предпринимателям оказана помощь в размере 4 триллионов сум
В Узбекистане был принят указ Президента от 26 сентября с целью поддержки предпринимательства и расширения финансовых возможностей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно этому указу, в 2026 и 2027 годах через акционерное общество «Компания по развитию предпринимательства» будет предоставлена финансовая помощь в размере 4 триллионов сумов. С помощью этих средств планируется реализовать не менее пяти тысяч новых предпринимательских проектов.
С 1 ноября 2025 года с целью формирования «чемпионов» среди предпринимателей через коммерческие банки будут выделены средства до 10 миллиардов сумов на проекты в сферах производства и услуг. Кроме того, для малых проектов в области «зелёной экономики» и сферы услуг будут предоставлены льготные кредиты до 500 миллионов сумов.
Эти кредиты будут рефинансироваться по сниженным ставкам до 6 процентов. С 1 декабря 2025 года крупным предпринимателям будут предоставлены гарантии до 10 миллиардов сумов.
Для субъектов среднего и крупного бизнеса сумма гарантии будет увеличиваться в зависимости от их оборотных средств. Предпринимателям с хорошей кредитной историей размер гарантии увеличится в 1,5 раза по сравнению с действующим лимитом.
С 2026 года для малого и среднего бизнеса в отдалённых регионах будут предоставлены особые льготы. Кредиты, выданные им, будут рефинансироваться по ставке на 4 процентных пункта выше основной ставки Центрального банка.
Кроме того, для предпринимателей, нанимающих сотрудников из малообеспеченных семей, размер компенсации будет увеличен с 2 до 6 процентов. Эти меры направлены на дальнейшее развитие предпринимательской деятельности, создание новых рабочих мест и стабилизацию экономики.