Bu ko‘rsatkich Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) tomonidan belgilangan me’yordan sakkiz barobar yuqori ekanligi IQAir kompaniyasining 2024 yil hisobotida qayd etilgan. Soat 08:00 holatiga ko‘ra, shahardagi ozon va PM10 ifloslantiruvchi moddalar miqdori ruxsat etilgan chegaraviy me’yordan oshmagan.
Biroq, PM2.5 zarrachalari konsentratsiyasi JSST me’yoridan ancha yuqori bo‘lib, havo sifati zaif guruhlar uchun zararli deb baholanmoqda. Shuningdek, Toshkent shahri dunyoning eng iflos shaharlarining yetakchi o‘ntaligiga kirdi.
Hozirgi vaqtda O‘zbekiston havo sifati bo‘yicha JSST me’yorlariga to‘liq mos keladigan davlatlar ro‘yxatida yo‘q. Bu holat aholining sog‘lig‘i uchun xavf tug‘dirishi mumkinligi sababli, havoni ifloslantiruvchi omillarni kamaytirish bo‘yicha chora-tadbirlarni kuchaytirish zarur.

В Ташкенте уровень PM2.5 в восемь раз выше нормы
30 сентября в городе Ташкент концентрация мелких частиц PM2.5 в воздухе достигла 40 микрограмм на кубический метр. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель в восемь раз превышает норму, установленную Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ), как отмечается в отчёте компании IQAir за 2024 год. По состоянию на 08:00, концентрация озона и загрязняющих веществ PM10 в городе не превышала допустимые предельные нормы.
Однако концентрация частиц PM2.5 значительно выше нормы ВОЗ, и качество воздуха оценивается как вредное для уязвимых групп населения. Кроме того, город Ташкент вошёл в десятку самых загрязнённых городов мира.
В настоящее время в списке стран, полностью соответствующих нормам ВОЗ по качеству воздуха, нет Узбекистана. Поскольку это может представлять опасность для здоровья населения, необходимо усилить меры по снижению факторов загрязнения воздуха.