O‘zbekistonda tabiiy fanlarga ixtisoslashgan maktablar tarmog‘ini rivojlantirish maqsadida yangi qaror qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Vazirlar Mahkamasi Abu Ali ibn Sino nomidagi ixtisoslashtirilgan maktabning bir qator filiallarini tashkil etishni tasdiqladi. Ushbu qarorga muvofiq, 2025 yilda bir nechta filiallar ochilishi rejalashtirilgan.
Keyingi yillarda, ya’ni 2026 va 2027 yillarda yangi filiallar qurilishi hamda mavjudlari rekonstruksiya qilinishi ko‘zda tutilgan. Toshkent shahridagi Abu Ali ibn Sino maktabi tabiiy fanlar bo‘yicha bosh maktab sifatida belgilangan bo‘lib, uning filiallari yagona standart asosida tashkil etiladi.
Filiallardagi o‘quvchilar uchun barcha zarur shart-sharoitlar yaratiladi. Filiallarga qabul 7-sinfdan boshlanadi va bir sinfda eng ko‘pi 24 nafar o‘quvchi tahsil olishi mumkin.
Qabul kvotalari ixtisoslashtirilgan ta’lim muassasalari agentligi tomonidan belgilanadi. Bundan tashqari, filiallarda o‘quvchilar turar joy bilan ta’minlanadi hamda autsorsing asosida bepul sog‘lom ovqatlanish tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Qurilish va rekonstruksiya ishlari Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi hamda viloyat hokimliklari bilan kelishilgan holda amalga oshiriladi. Yangi filiallar ta’lim sifatini oshirish bilan birga, iqtidorli yoshlar uchun keng imkoniyatlar yaratishga xizmat qiladi (manba: zamin.uz).

В школу Абу Али ибн Сино открываются новые филиалы
В Узбекистане принято новое решение с целью развития сети школ, специализирующихся на естественных науках. Об этом сообщает Zamin.uz.
Правительство утвердило создание ряда филиалов специализированной школы имени Абу Али ибн Сино. В соответствии с этим решением, в 2025 году планируется открыть несколько филиалов.
В последующие годы, а именно в 2026 и 2027 годах, предусмотрено строительство новых филиалов и реконструкция существующих. Школа Абу Али ибн Сино в городе Ташкент определена как главная школа по естественным наукам, а её филиалы будут организованы на едином стандарте.
Для учеников филиалов будут созданы все необходимые условия. Приём в филиалы начинается с 7 класса, и в одном классе может обучаться не более 24 учеников.
Квоты приёма устанавливаются Агентством специализированных образовательных учреждений. Кроме того, ученики филиалов будут обеспечены жильём, а также на аутсорсинговой основе будет организована бесплатная система здорового питания.
Строительство и реконструкция будут осуществляться в согласовании с Советом Министров Республики Каракалпакстан и областными хокимиятами. Новые филиалы будут способствовать повышению качества образования и создавать широкие возможности для талантливой молодёжи (источник: zamin.uz).