O‘zbekistonda o‘qituvchilar soni 43 foizga oshdi
O‘zbekistonda umumiy o‘rta ta’lim tizimida faoliyat yuritayotgan o‘qituvchilar soni so‘nggi o‘n yil davomida sezilarli darajada oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-2025 o‘quv yili boshida o‘qituvchilar soni 564,9 ming nafarga yetdi. Bu ko‘rsatkich o‘rindoshlarsiz hisoblangan bo‘lib, soha xodimlarining umumiy sonini aks ettiradi.
Taqqoslash uchun, 2015-2016 o‘quv yilida o‘qituvchilar soni 385 ming nafarni tashkil etgan edi. Demak, so‘nggi to‘qqiz yil ichida bu ko‘rsatkich 170,9 ming nafarga ko‘paydi, bu esa 43,4 foizlik o‘sishni anglatadi.
Shuningdek, ta’lim muassasalarida ishlayotgan o‘qituvchilarning 71 foizi, ya’ni 401,3 ming nafari ayollardan iborat. Erkak pedagoglar esa umumiy sonning 29 foizini, ya’ni 163,6 ming nafarni tashkil etmoqda.
Raqamlardan ko‘rinib turibdiki, o‘qituvchilar soni yil sayin barqaror ravishda oshmoqda. Masalan, 2015-2016 yildan boshlab har yili o‘qituvchilar soni asta-sekin ko‘payib, 2024-2025 yilda 564,9 ming nafarga yetdi.
Bu o‘sish ta’lim sifatini yaxshilash va yosh avlodga bilim berish imkoniyatlarini kengaytirishga xizmat qiladi. Shu bilan birga, pedagoglarga bo‘lgan talab oshib borayotgani ta’lim tizimining rivojlanayotganidan darak beradi.
O‘qituvchilar sonining oshishi mamlakatning kelajak taraqqiyoti uchun muhim omil bo‘lib, ta’lim sohasidagi ijobiy o‘zgarishlarni ta’minlaydi. Manba: Milliy statistika qo‘mitasi.

В Узбекистане количество учителей увеличилось на 43 процента
В Узбекистане количество учителей, работающих в системе общего среднего образования, значительно увеличилось за последние десять лет. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального статистического комитета, на начало учебного года 2024-2025 количество учителей достигло 564,9 тысячи человек. Этот показатель рассчитан без учета заместителей и отражает общее число работников отрасли.
Для сравнения, в учебном году 2015-2016 количество учителей составляло 385 тысяч человек. Таким образом, за последние девять лет этот показатель увеличился на 170,9 тысячи человек, что означает рост на 43,4 процента.
Кроме того, 71 процент учителей, работающих в образовательных учреждениях, то есть 401,3 тысячи человек, составляют женщины. Мужчины-педагоги составляют 29 процентов от общего числа, то есть 163,6 тысячи человек.
Из цифр видно, что количество учителей стабильно растет с каждым годом. Например, начиная с 2015-2016 учебного года, количество учителей постепенно увеличивалось и в 2024-2025 достигло 564,9 тысячи человек.
Этот рост способствует улучшению качества образования и расширению возможностей передачи знаний молодому поколению. В то же время растущий спрос на педагогов свидетельствует о развитии системы образования.
Увеличение числа учителей является важным фактором для будущего развития страны и обеспечивает положительные изменения в сфере образования. Источник: Национальный статистический комитет.