Toshkentga gul ko‘chatlari uchun 10 milliard so‘m ajratildi
Toshkent shahrida 2025-yilning birinchi choragida mavsumiy gul ko‘chatlarini ekish va shahar obodonlashtirish ishlarini amalga oshirish uchun davlat byudjetidan qo‘shimcha 10 milliard so‘m mablag‘ ajratildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu mablag‘lar mahalliy byudjetga yo‘naltirilib, shahar va tumanlar darajasida taqsimlandi. Toshkent shahar kengashi 29-sentyabr kuni shahar obodonlashtirish bosh boshqarmasi hamda tuman obodonlashtirish boshqarmalariga ushbu mablag‘larni taqsimlashni ma’qulladi.
Ajratilgan mablag‘larning 1,82 milliard so‘mi obodonlashtirish boshqarmalarining umumiy ehtiyojlari uchun, qolgan 8,18 milliard so‘mi esa tumanlar kesimida taqsimlandi. Eng katta mablag‘ markaziy maydonlarni obodonlashtirish uchun – 815 million so‘m ajratildi.
Shuningdek, ko‘chalarni obodonlashtirish uchun 748 million so‘m, hukumat obyektlariga xizmat ko‘rsatish uchun 190 million so‘m, fuqarolarga xizmat ko‘rsatish uchun esa 67 million so‘m mablag‘ belgilandi. Bu mablag‘lar yordamida mavsumiy gul ko‘chatlari ekish, maydonlar va ko‘chalarni obodonlashtirish ishlari samarali tashkil etiladi.
Shu bilan birga, eslatib o‘tish lozimki, 2024-yil aprel oyida ham Toshkent shahrida gul ko‘chatlari xarid qilish uchun 7,92 milliard so‘m mablag‘ ajratilgan edi. Ushbu qaror shahar obodonligini yanada yaxshilash va aholi farovonligini oshirishga qaratilgan.

В Ташкент выделено 10 миллиардов сумов на саженцы цветов
В Ташкенте в первом квартале 2025 года из государственного бюджета выделено дополнительно 10 миллиардов сум на посадку сезонных цветочных саженцев и работы по благоустройству города. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти средства направлены в местный бюджет и распределены на уровне города и районов. 29 сентября Ташкентский городской совет утвердил распределение этих средств между главным управлением благоустройства города и районными управлениями благоустройства.
1,82 миллиарда сум из выделенных средств предназначены на общие нужды управлений благоустройства, оставшиеся 8,18 миллиарда сум распределены по районам. Наибольшая сумма — 815 миллионов сум — выделена на благоустройство центральных площадей.
Кроме того, на благоустройство улиц выделено 748 миллионов сум, на обслуживание правительственных объектов — 190 миллионов сум, на обслуживание населения — 67 миллионов сум. С помощью этих средств будут эффективно организованы работы по посадке сезонных цветочных саженцев, благоустройству площадей и улиц.
Также следует отметить, что в апреле 2024 года в Ташкенте уже было выделено 7,92 миллиарда сум на закупку цветочных саженцев. Это решение направлено на дальнейшее улучшение благоустройства города и повышение благосостояния населения.