Ipoteka subsidiyalari uchun yangi ball tizimi joriy qilindi
O‘zbekistonda ipoteka kreditlari uchun subsidiyalar berish jarayoni yangi tizim asosida 2-oktyabrdan qayta yo‘lga qo‘yildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Endilikda arizalar ijtimoiy mezonlar va ball tizimi asosida ko‘rib chiqiladi. Arizalarni Davlat xizmatlari markazlari orqali yoki my.gov.uz portali yordamida onlayn tarzda topshirish mumkin.
Arizalarni qabul qilishda birinchi navbatda oylik daromad, qo‘shimcha mezonlar va ijtimoiy holat hisobga olinadi. Masalan, Qoraqalpog‘iston va boshqa viloyatlarda daromadi 3 431 700 so‘mdan 8 897 000 so‘mgacha bo‘lgan fuqarolar 10 ball oladi.
Toshkentda esa 3 431 700 so‘mdan 10 168 000 so‘mgacha daromadga ega shaxslar 10 ball bilan baholanadi. Shuningdek, qo‘shimcha mezonlar sifatida turar joyi bo‘lmaganlar, mehnat migrantlari, uzoq hududlarda ishlayotgan mutaxassislar va ijtimoiy holati og‘ir bo‘lgan ayollar uchun ball tizimida qo‘shimcha imkoniyatlar yaratilgan.
Bu tizim subsidiyalarning adolatli va samarali taqsimlanishini ta’minlashga qaratilgan. Ijtimoiy mezonlar va ball tizimi yordamida resurslar ehtiyojmandlarga yetkaziladi.

Новая система баллов введена для субсидий по ипотеке
В Узбекистане процесс предоставления субсидий на ипотечные кредиты с 2 октября возобновлен на основе новой системы. Об этом сообщает Zamin.uz.
Теперь заявки рассматриваются на основе социальных критериев и системы баллов. Заявки можно подавать через центры государственных услуг или онлайн через портал my.gov.uz.
При приеме заявок в первую очередь учитываются ежемесячный доход, дополнительные критерии и социальное положение. Например, в Каракалпакстане и других регионах граждане с доходом от 3 431 700 до 8 897 000 сумов получают 10 баллов.
В Ташкенте лица с доходом от 3 431 700 до 10 168 000 сумов оцениваются в 10 баллов. Кроме того, в качестве дополнительных критериев предусмотрены дополнительные возможности в системе баллов для лиц, не имеющих жилья, трудовых мигрантов, специалистов, работающих в отдаленных районах, и женщин с тяжелым социальным положением.
Эта система направлена на справедливое и эффективное распределение субсидий. С помощью социальных критериев и системы баллов ресурсы доставляются нуждающимся.