O‘zbekistonning tashqi qarzi 72 milliard dollarga yetdi
2025-yilning birinchi yarmida O‘zbekistonning umumiy tashqi qarzi 8,1 milliard dollarga oshib, 72 milliard dollardan ko‘p bo‘ldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki o‘zining to‘lov balansi va xalqaro investitsion pozitsiyasi bo‘yicha ma’lumotlarda ma’lum qildi. Davlatning tashqi qarzi 36,8 milliard dollarni tashkil etsa, korporativ sektor qarzi 35,4 milliard dollarni tashkil etdi.
Ushbu ko‘rsatkichlar mamlakatning tashqi iqtisodiy faoliyatining o‘sishini va xalqaro moliya bozoridagi o‘rnini ko‘rsatadi. Shuningdek, eksport hajmi 29 foizga oshib, 16,6 milliard dollarni tashkil etdi.
Import esa 10 foizga o‘sib, 23 milliard dollarga yaqinlashdi. 2025-yilning birinchi yarmida xalqaro pul o‘tkazmalari va daromadlar bo‘yicha ijobiy savdo yuzaga keldi.
Birlamchi daromadlar bo‘yicha 850,9 million dollar, ikkilamchi daromadlar bo‘yicha esa 5,4 milliard dollarlik ortiqcha qayd etildi. O‘zbekistonga kelgan to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar 1,6 milliard dollarga yetib, o‘tgan yilning shu davriga nisbatan 42 foizga oshdi.
Shu bilan birga, rezidentlarning xorijiy valyutalardagi aktivlari 12,1 milliard dollarga ko‘paydi. Umuman olganda, O‘zbekistonning xalqaro moliyaviy pozitsiyasi va tashqi qarzi yangi iqtisodiy sur’atlar asosida barqaror rivojlanishni davom ettirmoqda (manba: O‘zbekiston Respublikasi Markaziy banki).

Внешний долг Узбекистана достиг 72 миллиардов долларов
В первой половине 2025 года общий внешний долг Узбекистана увеличился на 8,1 миллиарда долларов и превысил 72 миллиарда долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщил Центральный банк Республики Узбекистан в своих данных по платежному балансу и международной инвестиционной позиции. Внешний долг государства составил 36,8 миллиарда долларов, а долг корпоративного сектора — 35,4 миллиарда долларов.
Эти показатели отражают рост внешнеэкономической деятельности страны и её позицию на международном финансовом рынке. Также объём экспорта вырос на 29% и составил 16,6 миллиарда долларов.
Импорт увеличился на 10% и приблизился к 23 миллиардам долларов. В первой половине 2025 года по международным денежным переводам и доходам образовался положительный торговый баланс.
По первичным доходам зафиксирован избыток в 850,9 миллиона долларов, по вторичным доходам — в 5,4 миллиарда долларов. Прямые иностранные инвестиции, поступившие в Узбекистан, достигли 1,6 миллиарда долларов, что на 42% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В то же время активы резидентов в иностранной валюте увеличились на 12,1 миллиарда долларов. В целом международная финансовая позиция и внешний долг Узбекистана продолжают устойчивое развитие на основе новых экономических темпов (источник: Центральный банк Республики Узбекистан).