Xorijlik talabalar soni O‘zbekistonda 28 foiz oshdi
O‘zbekistonga ta’lim olish maqsadida kelgan xorijlik talabalar soni 2024 yilning so‘nggi sakkiz oyida sezilarli darajada oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, mazkur davrda mamlakatga jami 14 216 nafar chet ellik talabalar kirib kelgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 3 179 nafarga ko‘p bo‘lib, o‘sish sur’ati 28,8 foizni tashkil etdi.
Xorijdan kelgan talabalar sonining ko‘payishi O‘zbekiston ta’lim tizimining xalqaro maydondagi obro‘-e’tiborining oshayotganidan dalolat beradi. Eng ko‘p talabalar Turkmanistondan kelgan bo‘lib, ularning soni 4 603 nafarni tashkil etadi.
Shuningdek, Hindistonlik talabalar 3 477 nafar bilan ikkinchi o‘rinda turadi. Tojikiston, Xitoy va Pokistondan kelgan talabalar soni ham sezilarli miqdorda.
Boshqa davlatlardan kelgan talabalar soni quyidagicha taqsimlangan: Janubiy Koreya – 553 nafar, Qirg‘iziston – 333 nafar, Amerika Qo‘shma Shtatlari – 319 nafar, Filippin – 245 nafar, Turkiya – 233 nafar, Afg‘oniston – 226 nafar, Misr – 203 nafar, Rossiya – 121 nafar, Buyuk Britaniya – 110 nafar, Janubiy Afrika Respublikasi – 98 nafar va boshqa mamlakatlardan jami 893 nafar talabalar tahsil olmoqda. Shuningdek, 2024/2025 o‘quv yili boshida O‘zbekistondagi oliy ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan xorijlik talabalar soni 12,5 ming nafarga yetgani ma’lum qilingan.
Bu raqamlar mamlakat ta’lim sohasidagi xalqaro hamkorlik va ta’lim sifatining oshishini ko‘rsatadi. Xorijdan kelgan talabalar sonining har yili ortib borishi O‘zbekistonning ta’lim maydonidagi nufuzining yanada mustahkamlanishiga xizmat qilmoqda (manba: milliy statistika qo‘mitasi).

Количество иностранных студентов в Узбекистане увеличилось на 28 процентов
Количество иностранных студентов, приехавших в Узбекистан для получения образования, значительно увеличилось за последние восемь месяцев 2024 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального статистического комитета, за этот период в страну въехало всего 14 216 иностранных студентов. Этот показатель на 3 179 человек больше, чем за аналогичный период прошлого года, что составляет рост на 28,8 процента.
Увеличение числа студентов из-за рубежа свидетельствует о растущем международном авторитете системы образования Узбекистана. Большинство студентов приехали из Туркменистана — их число составляет 4 603 человека.
Также студенты из Индии занимают второе место с числом 3 477 человек. Значительное количество студентов прибыло из Таджикистана, Китая и Пакистана.
Количество студентов из других стран распределяется следующим образом: Южная Корея — 553 человека, Кыргызстан — 333 человека, Соединённые Штаты Америки — 319 человек, Филиппины — 245 человек, Турция — 233 человека, Афганистан — 226 человек, Египет — 203 человека, Россия — 121 человек, Великобритания — 110 человек, Южно-Африканская Республика — 98 человек, и всего 893 студента из других стран. Также сообщается, что на начало учебного года 2024/2025 количество иностранных студентов, обучающихся в высших учебных заведениях Узбекистана, достигло 12,5 тысяч человек.
Эти цифры отражают развитие международного сотрудничества и повышение качества образования в стране. Ежегодный рост числа иностранных студентов способствует дальнейшему укреплению авторитета Узбекистана в сфере образования (источник: Национальный статистический комитет).