O‘zbekistonda Markaziy bank tomonidan bir qator banklarda yuzaga kelgan qonunbuzarliklar aniqlanib, ularga nisbatan og‘ir jarima choralar qo‘llandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Maxsus tekshiruv natijasida TBC bank, Davr bank va Hamkorbank jami 2 milliard so‘mdan ortiq miqdorda jarimalarga tortildi. Ushbu qarorlar banklarning iste’molchilar huquqlarini buzishi va ularga yetkazilgan zararlarni bartaraf etish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar asosida qabul qilindi.
Aniqlanishicha, banklar qarzdorlarga ortiqcha foizlar hisoblab, ularning huquqlarini buzgan. TBC bank kreditlar bo‘yicha mijozlarga ortiqcha hisoblangan jami 2,5 milliard so‘m foizlarni qayta hisoblab, qaytarishga majbur bo‘ldi.
Shuningdek, 1,7 milliard so‘m miqdoridagi to‘lovlar ham qayta ko‘rib chiqilib, iste’molchilarga qaytarildi. Bu xatolik bankning ichki nazorati yoki elektron tizimdagi kamchiliklar sabab yuzaga kelgani aniqlangan.
Davr bankda xorijiy valyutada berilgan kreditlar bo‘yicha 1,7 milliard so‘m ortiqcha foizlar va qonunga zid ravishda kredit summasidan ushlab qolingan 1,9 milliard so‘m mablag‘lar qayta to‘landi. Bundan tashqari, garov mulkini taqiqdan chiqarish bo‘yicha 461,6 million so‘m to‘lov ham iste’molchilarga qaytarildi.
Ushbu xatolar bank mijozlarining moliyaviy holatiga salbiy ta’sir ko‘rsatganligi sababli, ularni chuqur tahlil qilish va oldini olish choralari ko‘rilishi zarur. Hamkorbankda esa qonunga zid ravishda olingan 19,2 milliard so‘m to‘lovlar va garov mulkini taqiqqa qo‘yish yoki chiqarish uchun olingan 1,5 milliard so‘m to‘lovlar iste’molchilarga qaytarildi.
Shuningdek, bank tomonidan olingan 54,9 million so‘m komissiyalar ham qayta hisoblanib, qaytarildi. Bu holatlar Markaziy bankning keng qamrovli tekshiruvidan so‘ng aniqlanib, mutaxassislar tomonidan batafsil o‘rganildi.
Markaziy bank iste’molchilar huquqlarini himoya qilishni kuchaytirish maqsadida moliyaviy tashkilotlarning faoliyatini yanada qat’iy nazorat qilmoqchi. Buning uchun mutaxassislar va ommaviy axborot vositalari bilan hamkorlikda yangilangan ma’lumotlar muntazam taqdim etilishi rejalashtirilmoqda.
Ushbu choralar mamlakat moliya tizimining islohoti va mustaqil nazorat mexanizmlarining samaradorligini oshirishga xizmat qiladi. Manba: zamin.uz

Центральный банк наказал банки за излишние проценты
В Узбекистане Центральный банк выявил нарушения в ряде банков и применил к ним строгие штрафные меры. Об этом сообщает Zamin.uz.
По результатам специальной проверки TBC банк, Давр банк и Хамкорбанк были оштрафованы на общую сумму свыше 2 миллиардов сумов. Эти решения были приняты на основе выявленных нарушений прав потребителей и мер по устранению причиненного им ущерба.
Выяснилось, что банки начисляли заемщикам избыточные проценты, нарушая их права. TBC банк был обязан пересчитать и вернуть клиентам избыточно начисленные проценты по кредитам в размере 2,5 миллиарда сумов.
Кроме того, были пересмотрены и возвращены потребителям платежи на сумму 1,7 миллиарда сумов. Установлено, что эта ошибка возникла из-за недостатков внутреннего контроля банка или электронных систем.
В Давр банке по кредитам в иностранной валюте были возвращены избыточные проценты в размере 1,7 миллиарда сумов и незаконно удержанные средства в размере 1,9 миллиарда сумов от суммы кредита. Также потребителям был возвращен платеж в размере 461,6 миллиона сумов за снятие обременения с залогового имущества.
Поскольку эти ошибки негативно повлияли на финансовое положение клиентов банков, необходимо провести их глубокий анализ и принять меры по предотвращению подобных случаев. В Хамкорбанке потребителям были возвращены незаконно взятые платежи на сумму 19,2 миллиарда сумов и платежи в размере 1,5 миллиарда сумов за наложение или снятие обременения с залогового имущества.
Кроме того, комиссионные сборы в размере 54,9 миллиона сумов, взятые банком, были пересчитаны и возвращены. Эти факты были выявлены после масштабной проверки Центрального банка и подробно изучены специалистами.
Центральный банк намерен усилить защиту прав потребителей путем более строгого контроля деятельности финансовых организаций. Для этого планируется регулярное предоставление обновленной информации в сотрудничестве со специалистами и средствами массовой информации.
Эти меры направлены на реформирование финансовой системы страны и повышение эффективности независимых механизмов контроля. Источник: zamin.uz