Markaziy bank uch bankni 2,5 mlrd so‘m jarimaga tortdi
O‘zbekiston Markaziy banki uchta bankni mijozlar huquqlarini buzganlik uchun jami 2,5 milliard so‘m miqdorida jarimaga tortdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kursiv Media xabar berdi. Jarimalar taqsimotiga ko‘ra, Hamkorbank 955 million so‘m, Davr Bank 931 million so‘m va TBC Bank 615 million so‘m jarima to‘lashi belgilangan.
Markaziy bankning ma’lum qilishicha, ushbu banklar mijozlaridan noqonuniy ravishda ushlab qolingan mablag‘larni qaytarishlari lozim. Umumiy qaytarilishi kerak bo‘lgan summa taxminan 34,8 milliard so‘mni tashkil qiladi.

Центральный банк оштрафовал три банка на 2,5 млрд сум
Центральный банк Узбекистана оштрафовал три банка на общую сумму 2,5 миллиарда сумов за нарушение прав клиентов. Об этом сообщил Zamin.uz.
Об этом сообщает Kursiv Media. Согласно распределению штрафов, Hamkorbank должен выплатить 955 миллионов сумов, Davr Bank — 931 миллион сумов, а TBC Bank — 615 миллионов сумов.
По информации Центрального банка, эти банки обязаны вернуть клиентам незаконно удержанные средства. Общая сумма, подлежащая возврату, составляет примерно 34,8 миллиарда сумов.
В течение текущего года из 121 жалобы, поступившей регулятору, 68 были решены в пользу клиентов. Центральный банк подчеркнул необходимость оценки деятельности финансовых организаций не только по доходам или объему операций, но и по отношению к потребителям.