Samarqandda qurilishda xavfsizlik qoidasi buzildi
Samarqand shahrida ko‘p qavatli uy qurilishi vaqtida yer cho‘kishi natijasida yo‘l bo‘yida turgan yuk mashinasi chuqurga qulab ketdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu hodisa xavfsizlik qoidalariga rioya qilinmagani sabab yuzaga kelgani ma’lum bo‘ldi. Qurilish chuquri tasdiqlangan loyiha va xavfsizlik talablariga zid ravishda qazilgan, bu esa yo‘l yaqinida yerning cho‘kib tushishiga olib kelgan.
Qurilish ishlarini “Samarqand Oxygen Service” kompaniyasi amalga oshirmoqda. Ular buzilgan ishlab chiqarish binolari o‘rnida yangi turar-joy majmuasini barpo etmoqda.
Pudratchi “Bag‘dod” ko‘chasidagi 10 va 26-uylar orasidagi yo‘lni o‘z boshqaruvi ostida toraytirib, transport va piyodalar uchun noqulay vaziyat yaratgan. 22-sentyabr kuni o‘tkazilgan inspeksiya natijasida kamchiliklarni 15 kun ichida bartaraf etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Agar ushbu talab bajarilmasa, kompaniya Ma’muriy javobgarlik kodeksiga muvofiq javobgar bo‘ladi. Mahalliy aholi qurilish ishlari davom etayotgan bo‘lsa-da, xavfsizlik choralari yetarli darajada ko‘rilmaganini ta’kidlamoqda.

В Самарканде нарушено правило безопасности на строительстве
В городе Самарканд во время строительства многоэтажного дома из-за оседания грунта грузовик, стоявший у дороги, провалился в яму. Об этом сообщает Zamin.uz.
Выяснилось, что этот инцидент произошёл из-за несоблюдения правил безопасности. Строительный котлован был выкопан с нарушением утверждённого проекта и требований безопасности, что привело к оседанию грунта рядом с дорогой.
Строительные работы выполняет компания «Samarkand Oxygen Service». Они возводят новый жилой комплекс на месте снесённых производственных зданий.
Подрядчик сузил дорогу между домами №10 и №26 на улице «Багдад» под своим контролем, создав неудобства для транспорта и пешеходов. По результатам инспекции, проведённой 22 сентября, было дано указание устранить недостатки в течение 15 дней.
Если это требование не будет выполнено, компания понесёт ответственность в соответствии с Кодексом об административной ответственности. Местные жители отмечают, что несмотря на продолжающиеся строительные работы, меры безопасности приняты недостаточно.