Qozog‘iston orqali kelgan mandarinlarda zararli organizmlar aniqlandi
O‘zbekiston hududiga import qilinayotgan yuqori fitosanitar xavfga ega mahsulotlar doimiy ravishda nazoratdan o‘tkaziladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Shu doirada olingan mandarin namunasi Markaziy fitosanitariya laboratoriyasida tekshiruvdan o‘tkazildi. Tekshiruv natijalariga ko‘ra, Qozog‘iston orqali olib kirilgan mandarin partiyasida zararli Aonidiella aurantii va Dysmicoccus brevipes organizmlari aniqlangan.
Qo‘shimcha tahlillar ushbu 22,26 tonna mahsulotning Xitoyda yetishtirilganini ko‘rsatdi. Mazkur holat yuzasidan Xitoy bilan muzokaralar olib borilmoqda.
O‘zbekistonning fitosanitar talablariga mos hududlardan mahsulot eksportini amalga oshirish choralari ko‘rilmoqda. So‘nggi paytlarda Qozog‘iston orqali import qilinayotgan ayrim mandarin partiyalarida fitosanitar sertifikatlarda kelib chiqish mamlakati sifatida Janubiy Afrika, Turkiya yoki boshqa davlatlar ko‘rsatilgan.
Biroq yorliqlarda mahsulotning Xitoyda yetishtirilgani aniqlangan. Zararli organizmlar aniqlangan ushbu partiya Xitoyda yetishtirilgani sababli Xitoy mandarinlari importiga vaqtinchalik cheklov joriy qilindi.
Shu bilan birga, Qozog‘istonning mas’ul organlariga reeeksport fitosanitar sertifikatlarini rasmiylashtirishda mahsulotning haqiqiy kelib chiqish mamlakati ISPM №12 talablariga muvofiq to‘g‘ri ko‘rsatish bo‘yicha rasmiy so‘rov yuborildi. Bu chora import xavfsizligini ta’minlash va fitosanitar talablarni qat’iy bajarish maqsadida amalga oshirilmoqda.

В мандаринах, прибывших из Казахстана, обнаружены вредные организмы
Продукция с высоким фитосанитарным риском, импортируемая на территорию Узбекистана, постоянно подвергается контролю. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках данной проверки образец мандаринов был исследован в Центральной фитосанитарной лаборатории. По результатам анализа в партии мандаринов, ввезённых через Казахстан, были обнаружены вредные организмы Aonidiella aurantii и Dysmicoccus brevipes.
Дополнительные анализы показали, что эти 22,26 тонны продукции выращены в Китае. По данному факту ведутся переговоры с Китаем.
Принимаются меры по экспорту продукции из регионов, соответствующих фитосанитарным требованиям Узбекистана. В последнее время в некоторых партиях мандаринов, импортируемых через Казахстан, в фитосанитарных сертификатах в качестве страны происхождения указывались Южная Африка, Турция или другие государства.
Однако на этикетках было установлено, что продукция выращена в Китае. Поскольку партия с обнаруженными вредными организмами выращена в Китае, на импорт китайских мандаринов введено временное ограничение.
Вместе с тем, в ответственные органы Казахстана направлен официальный запрос о правильном указании страны происхождения продукции при оформлении фитосанитарных сертификатов на реэкспорт в соответствии с требованиями ISPM №12. Эта мера направлена на обеспечение безопасности импорта и строгое соблюдение фитосанитарных требований.