Mirziyoyev Rahmonni tavallud kuni bilan tabrikladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-oktyabr kuni telefon orqali Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmonni tavallud kuni bilan samimiy tabrikladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Mirziyoyev davlat rahbariga mustahkam sog‘lik, baxt va farovonlik tiladi. Shuningdek, u birodar Tojikiston xalqiga doimiy ravnaq va tinchlik tilashini bildirdi.
Bu haqda Prezident matbuot xizmati ma’lum qildi. Davlat rahbari Tojikiston Prezidentining mamlakat mustaqilligini mustahkamlash, barqaror taraqqiyotini ta’minlash hamda xalqaro maydondagi obro‘sini oshirishdagi o‘rnini alohida qayd etdi.
U O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi do‘stlik, yaxshi qo‘shnichilik va strategik hamkorlik munosabatlarini mustahkamlashga qo‘shgan shaxsiy hissasini ta’kidladi. Telefon orqali o‘tkazilgan muloqotda ikki davlat o‘rtasidagi ko‘p qirrali sheriklikni yanada kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Savdo, sanoat kooperatsiyasi, transport, energetika, qishloq xo‘jaligi, turizm hamda madaniy-gumanitar almashinuv sohalarida hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha birgalikdagi ishlar muhokama qilindi. Shuningdek, O‘zbekistonda o‘tkazilishi rejalashtirilgan oliy darajadagi ikki va ko‘p tomonlama tadbirlarning rejasi va kun tartibi ko‘rib chiqildi.
Ushbu muloqot davlatlar o‘rtasidagi do‘stlik va strategik hamkorlikni mustahkamlashda muhim qadam sifatida baholandi. Manba: Prezident matbuot xizmati.

Мирзиёев поздравил Рахмона с днем рождения
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 октября по телефону искренне поздравил Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона с днем рождения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Мирзиёев пожелал главе государства крепкого здоровья, счастья и благополучия. Также он выразил пожелания постоянного процветания и мира братскому народу Таджикистана.
Об этом сообщил пресс-служба Президента. Глава государства особо отметил роль Президента Таджикистана в укреплении независимости страны, обеспечении устойчивого развития и повышении авторитета на международной арене.
Он подчеркнул личный вклад в укрепление дружбы, добрососедских и стратегических партнерских отношений между Узбекистаном и Таджикистаном. В ходе телефонного разговора были рассмотрены вопросы дальнейшего расширения многостороннего партнерства между двумя государствами.
Обсуждались совместные работы по развитию сотрудничества в сферах торговли, промышленной кооперации, транспорта, энергетики, сельского хозяйства, туризма, а также культурно-гуманитарного обмена. Кроме того, был рассмотрен план и повестка мероприятий высокого уровня двустороннего и многостороннего формата, запланированных к проведению в Узбекистане.
Этот диалог был оценен как важный шаг в укреплении дружбы и стратегического партнерства между странами. Источник: пресс-служба Президента.