Mirziyoyev Rahmonni tavallud ayyomi bilan tabrikladi
2023 yil 5 oktyabr kuni O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Tojikiston prezidenti Emomali Rahmon o‘rtasida telefon orqali samimiy suhbat bo‘lib o‘tdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Suhbat davomida Shavkat Mirziyoyev Tojikiston rahbarini tavallud ayyomi bilan chin dildan tabrikladi. Prezidentimiz 72 yoshga to‘lishi munosabati bilan Emomali Rahmonga mustahkam sog‘lik, tinchlik, oilaviy baxt va uzoq umr tiladi.
Shuningdek, Tojikiston xalqining farovonligi va mamlakatning barqaror rivojlanishi uchun samimiy tilaklar bildirdi. Suhbatda Shavkat Mirziyoyev Emomali Rahmonning Tojikiston mustaqilligini mustahkamlash, iqtisodiy taraqqiyotini ta’minlash hamda xalqaro maydondagi obro‘sini oshirishdagi muhim rolini alohida qayd etdi.
Unga ko‘ra, Tojikiston rahbarining qat’iyatli siyosati va davlatparvarlik faoliyati butun mintaqa uchun katta ahamiyatga ega. Prezident Mirziyoyev O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi do‘stona va strategik hamkorlik munosabatlarini mustahkamlashda Emomali Rahmonning shaxsiy hissasi katta ekanini ta’kidladi.
Ikki davlat rahbarlari telefon muloqoti davomida o‘zaro hamkorlikning dolzarb yo‘nalishlarini muhokama qildi. Xususan, savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish, sanoat kooperatsiyasini rivojlantirish, transport va energetika sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, qishloq xo‘jaligi hamda turizmni qo‘llab-quvvatlash masalalari ko‘rib chiqildi.
Shuningdek, madaniy va gumanitar sohadagi aloqalarni mustahkamlash, xalqlar o‘rtasida do‘stlik va o‘zaro ishonch muhitini yanada kuchaytirish muhimligi ta’kidlandi. Tomonlar amaliy hamkorlikning yangi kun tartibini shakllantirish va yaqin kelajakda oliy darajada o‘tkaziladigan ikki va ko‘p tomonlama tadbirlarning rejasini muvofiqlashtirishga kelishib oldi.
Emomali Rahmon 1952 yil 5 oktyabrda tavallud topgan bo‘lib, 1994 yildan beri Tojikiston prezidenti sifatida faoliyat yuritmoqda. Uning rahbarligi davrida mamlakat ijtimoiy-iqtisodiy barqarorlikka erishdi va mintaqaviy hamkorlikda faol ishtirok etmoqda.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Tojikiston munosabatlari sezilarli darajada rivojlandi. Prezidentlar Mirziyoyev va Rahmonning doimiy muloqoti ikki qo‘shni xalqni yanada yaqinlashtirish, iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish va chegarabo‘yi hududlarda yashovchi aholining turmush darajasini yaxshilashga xizmat qilmoqda.
Ushbu telefon suhbati do‘stlik va hamjihatlik ruhini yana bir bor tasdiqladi hamda kelgusida yangi imkoniyatlar eshigini ochishi kutilmoqda. Manba: prezident matbuot xizmati.

Мирзиёев поздравил Рахмона с днем рождения
5 октября 2023 года состоялся искренний телефонный разговор между президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым и президентом Таджикистана Эмомали Рахмоном. Об этом сообщил Zamin.uz.
В ходе разговора Шавкат Мирзиёев от всего сердца поздравил лидера Таджикистана с днем рождения. В связи с 72-летием президент пожелал Эмомали Рахмону крепкого здоровья, мира, семейного счастья и долгих лет жизни.
Также он выразил искренние пожелания благополучия народу Таджикистана и стабильного развития страны. В беседе Шавкат Мирзиёев особо отметил важную роль Эмомали Рахмона в укреплении независимости Таджикистана, обеспечении экономического прогресса и повышении международного авторитета страны.
По его словам, решительная политика и патриотическая деятельность лидера Таджикистана имеют большое значение для всего региона. Президент Мирзиёев подчеркнул значительный личный вклад Эмомали Рахмона в укрепление дружественных и стратегических партнерских отношений между Узбекистаном и Таджикистаном.
Во время телефонного разговора главы двух государств обсудили актуальные направления сотрудничества. В частности, рассматривались вопросы расширения торгово-экономических связей, развития промышленной кооперации, реализации совместных проектов в транспортной и энергетической сферах, поддержки сельского хозяйства и туризма.
Также была подчеркнута важность укрепления культурных и гуманитарных связей, дальнейшего развития дружбы и взаимного доверия между народами. Стороны договорились сформировать новый порядок практического сотрудничества и согласовать планы проведения в ближайшем будущем двусторонних и многосторонних мероприятий на высшем уровне.
Эмомали Рахмон родился 5 октября 1952 года и с 1994 года занимает пост президента Таджикистана. Под его руководством страна достигла социально-экономической стабильности и активно участвует в региональном сотрудничестве.
В последние годы отношения между Узбекистаном и Таджикистаном значительно развились. Постоянный диалог президентов Мирзиёева и Рахмона способствует сближению двух соседних народов, расширению экономического сотрудничества и улучшению уровня жизни населения приграничных районов.
Этот телефонный разговор вновь подтвердил дух дружбы и единства и ожидается, что он откроет новые возможности в будущем. Источник: пресс-служба президента.