Etihad Airways O‘zbekiston yo‘nalishida parvozlarni boshlaydi
Fuqaro aviatsiyasi agentligi O‘zbekiston va Birlashgan Arab Amirliklari o‘rtasida aviatsiya sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida “Etihad Airways” aviakompaniyasiga O‘zbekistonga muntazam parvozlar amalga oshirish uchun ruxsatnoma berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu ruxsatnoma 1998-yil 17-noyabrda imzolangan O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi hukumatlararo havo qatnovi to‘g‘risidagi bitimga muvofiq berilgan bo‘lib, Abu-Dabi va Toshkent shaharlarini bog‘lovchi yo‘nalishni qamrab oladi. Ma’lumotlarga ko‘ra, parvozlarda Airbus A320-232/251N hamda A321-231/251NX samolyotlari ishlatiladi.
Bu qaror ikki mamlakat orasidagi aviatsiya aloqalarini mustahkamlashga va xalqaro aviatashishni kengaytirishga xizmat qiladi. Ekspertlar fikricha, “Etihad Airways”ning yangi qatnovlari ishbilarmonlik, turizm va madaniy almashinuvni rivojlantirishga yordam beradi.
Shu bilan birga, yo‘lovchilar uchun yangi imkoniyatlar, qulay tranzit bog‘lanishlari paydo bo‘ladi. Yangi yo‘nalish mahalliy havo bandarlari va sayyohlik xizmatlari sohasida raqobatni kuchaytirib, narxlar va xizmat sifati yaxshilanishiga turtki bo‘lishi kutilmoqda.
Ushbu yangilik mamlakatlar o‘rtasidagi iqtisodiy va madaniy aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi. Manba: zamin.uz

Etihad Airways начинает полёты по направлению в Узбекистан
Гражданское авиационное агентство выдало авиакомпании «Etihad Airways» разрешение на выполнение регулярных рейсов в Узбекистан с целью дальнейшего развития сотрудничества в области авиации между Узбекистаном и Объединёнными Арабскими Эмиратами. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данное разрешение выдано в соответствии с межправительственным соглашением об авиасообщении между Узбекистаном и ОАЭ, подписанным 17 ноября 1998 года, и охватывает маршрут, соединяющий города Абу-Даби и Ташкент. По информации, для рейсов будут использоваться самолёты Airbus A320-232/251N и A321-231/251NX.
Это решение способствует укреплению авиационных связей между двумя странами и расширению международных авиаперевозок. По мнению экспертов, новые рейсы «Etihad Airways» помогут развитию делового сотрудничества, туризма и культурного обмена.
Кроме того, для пассажиров появятся новые возможности и удобные транзитные стыковки. Новый маршрут усилит конкуренцию в сфере местных аэропортов и туристических услуг, что, как ожидается, приведёт к улучшению цен и качества обслуживания.
Эта новость способствует дальнейшему укреплению экономических и культурных связей между странами. Источник: zamin.uz