Bitiruvchilarning amaliyot va ish joyi raqamlashtiriladi
Vazirlar Mahkamasi oliy va kasbiy ta’lim bitiruvchilarining amaliyot o‘tashi hamda ishga joylashtirish tizimini raqamlashtirish haqida qaror qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qarorga muvofiq, prezident topshirig‘i asosida amaliyot, malaka oshirish va ishga qabul qilish jarayonlari qog‘ozsiz, elektron shaklda soddalashtirilgan tartibda amalga oshiriladi. Yangi nizomga ko‘ra, amaliyotga yo‘naltirish va ishga joylashtirish maxsus elektron platforma orqali bajariladi.
Bitiruvchilarning amaliyotini tashkil etish bo‘yicha shartnomalar aynan shu platformada ro‘yxatdan o‘tkaziladi. Shuningdek, ishga joylashish natijalari monitoringi “Yagona milliy mehnat tizimi” bilan integratsiya qilinadi.
Elektron platformani Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining Raqamli ta’lim texnologiyalarini rivojlantirish markazi ishlab chiqadi. Yangi tizim orqali talabalar va bitiruvchilar amaliyot joyiga ariza yuborish, javob olish hamda shartnomani ro‘yxatdan o‘tkazishning barcha bosqichlarini bitta platformadan amalga oshiradilar.
Oliy ta’lim muassasalari va kollejlar har yili yakuniy davlat attestatsiyasi natijalari asosida bitiruvchilar haqidagi ma’lumotlarni platformaga kiritib, ularning bandligini onlayn ravishda kuzatadi. Korxona va tashkilotlar esa har oy 25-sanasigacha talab qilinayotgan kadrlar hamda vakant lavozimlar ro‘yxatini tizimga joylashtiradi.
Bundan tashqari, ta’lim muassasalari har yil avgust oyida “Elektron hukumat”ning idoralararo integratsiyalashuv platformasi orqali ishga joylashgan bitiruvchilar haqidagi ma’lumotlarni muntazam kiritib boradi. Yangi tartib amaliyot va ishga joylashish jarayonlarini shaffof, tezkor va qog‘ozsiz qiladi.
Bitiruvchi amaliyotdan ishgacha bo‘lgan barcha jarayonlarni bitta platforma orqali boshqaradi, ta’lim muassasasi monitoringni amalga oshiradi, ish beruvchi esa kadrlarni izlashda yagona ma’lumotlar bazasidan foydalanadi. Bu esa takroriy ma’lumot kiritish, sun’iy hisobotlar va uzilishlarning oldini oladi.
Natijada, bitiruvchilar uchun amaliyotdan ishgacha bo‘lgan yo‘l yanada qulay va samarali shaklda tashkil etiladi. Manba: zamin.uz.

Практика и рабочие места выпускников будут цифровизированы
Правительство приняло решение о цифровизации системы прохождения практики и трудоустройства выпускников высших и профессиональных учебных заведений. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии с этим решением, на основе поручения президента процессы практики, повышения квалификации и трудоустройства будут осуществляться в упрощённом порядке в электронном виде без использования бумажных носителей. Согласно новому положению, направление на практику и трудоустройство будет осуществляться через специальную электронную платформу.
Договоры по организации практики выпускников будут регистрироваться именно на этой платформе. Также мониторинг результатов трудоустройства будет интегрирован с «Единой национальной системой труда».
Электронную платформу разрабатывает Центр развития цифровых образовательных технологий Министерства высшего образования, науки и инноваций. Через новую систему студенты и выпускники смогут подавать заявки на места прохождения практики, получать ответы и регистрировать договоры на одном ресурсе.
Высшие учебные заведения и колледжи ежегодно на основе итогов государственной итоговой аттестации вносят информацию о выпускниках в платформу и онлайн отслеживают их занятость. Предприятия и организации размещают в системе до 25 числа каждого месяца списки требуемых кадров и вакантных должностей.
Кроме того, образовательные учреждения ежегодно в августе через межведомственную интеграционную платформу «Электронного правительства» регулярно вносят данные о трудоустроенных выпускниках. Новый порядок сделает процессы практики и трудоустройства прозрачными, оперативными и безбумажными.
Выпускник управляет всеми процессами от практики до трудоустройства через единую платформу, учебное заведение осуществляет мониторинг, а работодатель использует единую базу данных для поиска кадров. Это предотвращает повторный ввод данных, искусственные отчёты и сбои.
В результате путь от практики до работы для выпускников будет организован более удобно и эффективно. Источник: zamin.uz.