O‘zbekistonda sentyabr oyida yangi tug‘ilgan chaqaloqlar uchun suyunchi to‘lovlari amalga oshirildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ijtimoiy himoya milliy agentligining ma’lumotlariga ko‘ra, ushbu oyda 28 mingdan ortiq ota-onaga farzand tug‘ilgani munosabati bilan bir martalik suyunchi puli to‘landi. Umumiy hisobda, sentyabr oyida 40,6 ming nafar fuqaroga jami 47,9 milliard so‘m miqdorida bir martalik nafaqa to‘lovlari berildi.
Shundan 25,6 milliard so‘m 28 784 nafar ota-onaga suyunchi puli sifatida ajratildi. Bundan tashqari, 11 827 nafar fuqaroga yaqinlarini dafn etish uchun 22,3 milliard so‘mlik nafaqa to‘langan.
Suyunchi nafaqasini olish uchun bola tug‘ilgandan so‘ng olti oy ichida uning otasi yoki onasi shaxsini tasdiqlovchi hujjatlar bilan “Xalq banki”ning istalgan filialiga murojaat qilishi yoki “Xazna” mobil ilovasi orqali onlayn tarzda ariza yuborishi mumkin. Dafn etish nafaqasi ham shunga o‘xshash tartibda, fuqarolik holati dalolatnomasi bo‘limi tomonidan berilgan o‘lim guvohnomasi asosida to‘lanadi.
Ammo agar murojaat qiluvchi shaxs huquqqa ega bo‘lmasa, sud tomonidan muomalaga layoqatsiz deb topilgan bo‘lsa yoki o‘lim qayd qilinganidan keyin 60 kundan ortiq vaqt o‘tgan bo‘lsa, to‘lov amalga oshirilmaydi. Hozirgi kunda suyunchi nafaqasining rasmiy miqdori 893 513 so‘mni, dafn etish nafaqasi esa 1 884 000 so‘mni tashkil etadi.
Oldin ijtimoiy tarmoqlarda suyunchi puli belgilangan miqdordan kam to‘lanayotgani haqida ma’lumotlar tarqalgan edi. Milliy agentlik ushbu xabarlarni rad etdi va to‘lovlar belgilangan tartibda amalga oshirilayotganini tasdiqladi.

В сентябре около 28 тысячам родителей были вручены подарки
В Узбекистане в сентябре были произведены выплаты пособий при рождении новорожденных. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального агентства социальной защиты, в этом месяце более 28 тысяч родителей получили единовременное пособие в связи с рождением ребенка. В общей сложности в сентябре 40,6 тысячи граждан получили единовременные выплаты на сумму 47,9 миллиарда сумов.
Из них 25,6 миллиарда сумов было выделено 28 784 родителям в качестве пособия при рождении ребенка. Кроме того, 11 827 гражданам было выплачено пособие на сумму 22,3 миллиарда сумов на погребение близких.
Для получения пособия при рождении ребенок должен быть зарегистрирован в течение шести месяцев после рождения, и отец или мать могут обратиться в любое отделение «Халк банка» с документами, удостоверяющими личность, либо подать заявление онлайн через мобильное приложение «Хазна». Пособие на погребение также выплачивается на основании свидетельства о смерти, выданного отделом регистрации актов гражданского состояния, по аналогичной процедуре.
Однако если заявитель не имеет права на получение пособия, признан судом недееспособным или прошло более 60 дней с момента регистрации смерти, выплата не производится. В настоящее время официальная сумма пособия при рождении составляет 893 513 сумов, а пособия на погребение — 1 884 000 сумов.
Ранее в социальных сетях распространялась информация о том, что пособие при рождении выплачивается в меньшем размере, чем установлено. Национальное агентство опровергло эти сообщения и подтвердило, что выплаты осуществляются в установленном порядке.