OFK O‘zbekistonga BYD avtomobillari uchun jarima qo‘ydi
Osiyo Futbol Konfederatsiyasi (OFK) O‘zbekiston Futbol Assotsiatsiyasiga 340 ming AQSh dollari miqdorida jarima qo‘ydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu jarima 2025-yil 10-iyunda O‘zbekiston va Qatar terma jamoalari o‘rtasidagi o‘yindan so‘ng yuzaga kelgan qoidabuzarlik sababli belgilandi. O‘yindan keyin futbolchilarni mukofotlash maqsadida maydonga BYD avtomobillari olib kirilishi OFK tomonidan tartib-intizom qoidalariga zid deb topildi.
OFK mezbon mamlakatlardan stadion hududi va uning atrofida faqat rasmiy homiylarning brendlari ko‘rsatilishini talab qiladi. Chunki Jahon chempionati saralash o‘yinlari uchun har bir mezbon jamoaga mablag‘ ajratiladi va bu mablag‘dan to‘g‘ri foydalanilishi nazorat qilinadi.
O‘zbekiston ushbu talabga rioya qilmagani uchun jarimaga tortildi. Mazkur holat futbol tashkilotlari faoliyati va homiylik siyosatining qat’iy nazorat ostida ekanligini ko‘rsatadi.

ОФК наложила штраф на BYD автомобили в Узбекистане
Азиатская футбольная конфедерация (АФК) наложила штраф на Футбольную ассоциацию Узбекистана в размере 340 тысяч долларов США. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот штраф был назначен из-за нарушения, произошедшего после матча между сборными Узбекистана и Катара 10 июня 2025 года. После игры на поле были внесены автомобили BYD для награждения футболистов, что АФК признала нарушением дисциплинарных правил.
АФК требует от принимающих стран, чтобы на территории стадиона и вокруг него были представлены только бренды официальных спонсоров. Это связано с тем, что на отборочные матчи чемпионата мира каждой принимающей команде выделяются средства, и их правильное использование контролируется.
Узбекистан был оштрафован за несоблюдение этого требования. Данный случай показывает, что деятельность футбольных организаций и политика спонсорства находятся под строгим контролем.