Mo‘g‘uliston go‘shti O‘zbekistonga eksport qilinadi
Mo‘g‘uliston go‘sht va go‘sht mahsulotlarining asosiy eksport bozorlariga O‘zbekiston, Xitoy, BAA, Qatar, Qozog‘iston va Vetnam kiradi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakat Oziq-ovqat, qishloq xo‘jaligi va yengil sanoat vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning dastlabki sakkiz oyida Mo‘g‘uliston jami 18,1 ming tonna go‘sht va go‘sht mahsulotlarini eksport qilgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 10,9 foizga kamdir.
Eksport tarkibining 63 foizi qo‘y va echki go‘shtidan tashkil topgan. Ma’lumotlarga ko‘ra, mahsulotlarning asosiy qismi Xitoy, BAA, Qatar, Qozog‘iston, O‘zbekiston va Vetnamga yetkazilgan.
Mo‘g‘uliston iqtisodiyotida chorvachilik katta ahamiyatga ega bo‘lib, aholining taxminan 40 foizi shu sohadan tirikchilik qiladi. Biroq, uzoq va qattiq qish fasllari sababli ko‘plab chorvadorlar yil sayin chorvalarini yo‘qotadi.
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2024-yil oxirida mamlakatda jami 57,6 million bosh chorva mavjud bo‘lgan. Shuningdek, 2025-yil 27 iyun kuni Mo‘g‘uliston va O‘zbekiston rasmiylari o‘rtasida halol ot va qo‘zi go‘shtini yetkazib berish bo‘yicha 2000 tonnalik kelishuvga erishilgan.
Bu kelishuv ikki davlat o‘rtasidagi savdo aloqalarini yanada mustahkamlashga xizmat qiladi (manba: zamin.uz).

Мясо Монголии экспортируется в Узбекистан
Основными экспортными рынками мяса и мясной продукции Монголии являются Узбекистан, Китай, ОАЭ, Катар, Казахстан и Вьетнам. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Министерства продовольствия, сельского хозяйства и легкой промышленности страны, за первые восемь месяцев 2025 года Монголия экспортировала в общей сложности 18,1 тысячи тонн мяса и мясной продукции. Этот показатель на 10,9% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
63% экспорта составляют мясо овец и коз. По данным, основная часть продукции была поставлена в Китай, ОАЭ, Катар, Казахстан, Узбекистан и Вьетнам.
Животноводство имеет большое значение в экономике Монголии, около 40% населения занимается этим сектором. Однако из-за долгих и суровых зим многие животноводы ежегодно теряют свой скот.
По данным Национального статистического комитета, к концу 2024 года в стране насчитывалось всего 57,6 миллиона голов скота. Также 27 июня 2025 года между официальными лицами Монголии и Узбекистана было достигнуто соглашение о поставке 2000 тонн честного конского и козьего мяса.
Это соглашение способствует дальнейшему укреплению торговых связей между двумя странами (источник: zamin.uz).