Oktyabrda yog‘in kam, qish quruq o‘tishi mumkin
Kuz fasli o‘zining so‘nggi bosqichiga kirgan bo‘lsa-da, tabiatdagi holat hali ham o‘ziga xos tashvishlarni yuzaga keltirmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Iqlimshunos olim Erkin Abdulahatovning ma’lum qilishicha, oktyabr oyida ob-havo asosan quruq bo‘lishi kutilmoqda. Bu yilgi ob-havo sharoiti va namlikning yetishmasligi kelayotgan qish mavsumiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Mutaxassisning ta’kidlashicha, odatda oktyabr oyida yer namligi tiklanadi, ammo bu yil bu jarayon sezilarli darajada kamaygan. Havo oqimlari ham avvalgidek kuchli emas, shuning uchun tabiatda namlik yetishmovchiligi kuzatilmoqda.
Bu holat qishloq xo‘jaligi uchun katta xavf tug‘diradi, chunki asosiy ekin maydonlari va yaylovlarda, ayniqsa lalmi yerlar namliksiz qolmoqda. Oktyabr oyida normal sharoitda tushishi kerak bo‘lgan yog‘in miqdorining atigi 50-80 foizi yog‘ishi mumkinligi aytilmoqda.
Bu esa qish mavsumining quruq va issiq o‘tish ehtimolini oshiradi. Natijada, kelayotgan qish na sovuq, na ko‘p yomg‘ir bilan keladi, ammo quruqlik va namlik yetishmasligi ko‘plab sohalar uchun jiddiy sinov bo‘ladi.

В октябре осадков мало, зима может быть сухой
Хотя осень вступила в свою последнюю фазу, состояние природы по-прежнему вызывает определённые опасения. Об этом сообщает Zamin.uz.
По словам климатолога Эркина Абдулахатова, в октябре ожидается преимущественно сухая погода. Климатические условия этого года и недостаток влажности могут негативно сказаться на предстоящем зимнем сезоне.
Специалист отмечает, что обычно в октябре восстанавливается влажность почвы, однако в этом году этот процесс значительно сократился. Воздушные потоки также не такие сильные, как раньше, поэтому в природе наблюдается дефицит влаги.
Это представляет большую опасность для сельского хозяйства, так как основные посевные площади и пастбища, особенно луговые земли, остаются без влаги. Говорится, что количество осадков, которое должно было выпасть в октябре при нормальных условиях, может составить лишь 50-80 процентов.
Это увеличивает вероятность того, что зимний сезон пройдет сухим и тёплым. В результате предстоящая зима не будет ни холодной, ни с большим количеством дождей, но засуха и нехватка влаги станут серьёзным испытанием для многих отраслей.