Chet el fuqarolari uchun maxsus soliq rejimi joriy etiladi
O‘zbekiston Respublikasida 2026 yil 1 yanvardan chet el fuqarolari uchun maxsus soliq tartibi joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Prezidentning “Chet el fuqarolari uchun maxsus soliq rejimi joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi farmonida belgilangan. Ushbu tartibga ko‘ra, chet el fuqarolarining O‘zbekiston hududidan tashqarida olingan daromadlari ma’lum shartlarni bajarish evaziga jismoniy shaxslar daromad solig‘idan ozod qilinadi.
Birinchidan, xorijlik shaxslar 50 ming AQSH dollari miqdorida maxsus yig‘im to‘lashlari lozim. Ikkinchidan, ular O‘zbekistondagi vakolatli tijorat bankida hisobvaraqlarini ochishlari yoki maxsus kripto-birjada kripto-hamyon yaratishlari talab etiladi.
Ushbu shartlar bajarilganda daromad solig‘idan ozod bo‘lish imkoniyati beriladi. Shuningdek, ketma-ket 12 oy davomida 30 kalendar kundan ortiq O‘zbekistonda bo‘lgan va mamlakatda mulk yoki ijara huquqi asosida turar joyga ega bo‘lgan shaxslar soliq rezidenti sifatida tan olinadi.
Bu esa ularning soliq majburiyatlarini belgilashda muhim ahamiyatga ega. Mazkur farmon O‘zbekiston soliq tizimini takomillashtirish va xorijlik investitsiyalarni jalb etishni rag‘batlantirish maqsadida qabul qilingan.

Для иностранных граждан вводится специальный налоговый режим
В Республике Узбекистан с 1 января 2026 года вводится специальный налоговый режим для иностранных граждан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом говорится в указе Президента «О мерах по введению специального налогового режима для иностранных граждан». Согласно этому порядку, доходы иностранных граждан, полученные за пределами территории Узбекистана, освобождаются от подоходного налога при выполнении определённых условий.
Во-первых, иностранные лица должны уплатить специальный сбор в размере 50 тысяч долларов США. Во-вторых, они обязаны открыть счета в уполномоченном коммерческом банке в Узбекистане или создать криптокошелёк на специальной криптобирже.
При выполнении этих условий предоставляется возможность освобождения от подоходного налога. Также лица, которые в течение 12 последовательных месяцев находились в Узбекистане более 30 календарных дней и имеют жилое помещение на правах собственности или аренды, признаются налоговыми резидентами.
Это имеет важное значение при определении их налоговых обязательств. Данный указ принят с целью совершенствования налоговой системы Узбекистана и стимулирования привлечения иностранных инвестиций.