Prezident Shavkat Mirziyoyev 7-oktyabr kuni Gabala shahrida bo‘lib o‘tgan Turkiy davlatlar tashkiloti Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi yig‘ilishida ishtirok etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Yig‘ilish kun tartibida tashkilot doirasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi, amaliy sheriklikning dolzarb masalalari ko‘rib chiqildi. O‘zbekiston Prezidenti sammitda global boshqaruv tizimini isloh qilish, BMT va Xavfsizlik Kengashining rolini oshirish hamda rivojlanayotgan mamlakatlarning xalqaro maydondagi ovozini kuchaytirish zarurligini ta’kidladi.
Yevroosiyo mintaqasidagi mojaro va urushlarning TDT davlatlariga salbiy ta’siri qayd etilib, G‘azo sektori, Ukraina, Eronning yadro dasturi hamda Afg‘onistondagi barqarorlik masalalari jiddiy xavotir uyg‘otayotgani aytildi. Shavkat Mirziyoyev global vaziyatni chuqur tahlil qilish va zarur qarorlar qabul qilish maqsadida TDT mamlakatlari tashqi siyosiy idoralari va maxsus xizmatlari rahbarlarining qo‘shma uchrashuvlarini tashkil etishni taklif qildi.
Ushbu uchrashuvning birinchisi kelgusi yilda Samarqand shahrida o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda. Amaliy hamkorlikni kengaytirish uchun 2030-yilgacha Turkiy davlatlar tashkilotini rivojlantirish strategiyasi va uni amalga oshirish bo‘yicha yo‘l xaritasi ishlab chiqish taklif qilindi.
Bu hujjatlarda savdo-iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish, sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish, Turkiy investitsiya jamg‘armasi doirasidagi loyihalarni amalga oshirish kabi aniq yo‘nalishlar belgilandi. Kengash Toshkentda Loyiha ofisini tashkil etishi mumkin.
Shuningdek, Turkiy davlatlar sanoat alyansini tuzish, o‘zaro savdo hajmini oshirish uchun “Turkiy yashil yo‘laklar” elektron tizimini joriy etish, “yashil” energetika va texnologiyalar bo‘yicha hamkorlikni kuchaytirish muhimligi ta’kidlandi. Xomashyo bazasidan qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar ishlab chiqarish ham asosiy vazifalar qatorida.
Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash uchun organik qishloq xo‘jaligi mahsulotlarini ishlab chiqarish va yetkazib berish bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlarini kuchaytirish zarur. Transport sohasida esa O‘rta koridorni rivojlantirish, zamonaviy infratuzilma va raqamli bojxona tizimlarini joriy etish rejalashtirilmoqda.
Bu yo‘nalishdagi tashabbuslar 12 noyabr kuni Toshkentda bo‘lib o‘tadigan Multimodal tashuvlar xalqaro forumida muhokama qilinadi. Moliyaviy vositalarni takomillashtirish, Turkiy investitsiya jamg‘armasi faoliyatini kengaytirish va xalqaro moliya institutlari bilan strategik hamkorlik dasturini qabul qilish ham ko‘zda tutilgan.
Barqaror rivojlanish uchun sun’iy intellekt, raqamlashtirish va kreativ iqtisodiyotni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratiladi. Ta’lim va ilm-fan sohasida hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish, Turkiy universitetlar ittifoqiga raislik qilish, “Turkiy ilm-fan va innovatsiyalar kunlari”ni o‘tkazish rejalashtirilgan.
Shuningdek, Turkiy davlatlar xalqaro universiteti faoliyatini boshlashi va qo‘shma tadqiqotlarni qo‘llab-quvvatlash dasturi ishlab chiqilishi ko‘zda tutilgan. Yoshlar orasida yot va buzg‘unchi g‘oyalar tarqalishining oldini olish maqsadida ekstremistik va radikal mafkuraga qarshi kurashish bo‘yicha Harakatlar rejasini qabul qilish taklif qilindi.
O‘zbekiston islomofobiyaga qarshi muloqotni davom ettiradi. Shuningdek, yoshlar o‘rtasida ekologik bilimlarni oshirish bo‘yicha qo‘shma chora-tadbirlar ishlab chiqish muhimligi ta’kidlandi.
Sammit yakunida Tashkilotga a’zo mamlakatlar o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirishga qaratilgan qo‘shma qaror va hujjatlar qabul qilindi. Manba: zamin.uz

Мирзиёев укрепил сотрудничество на саммите тюркских государств
Президент Шавкат Мирзиёев 7 октября принял участие в очередном заседании Совета глав государств Организации тюркских государств, которое прошло в городе Габала. Об этом сообщает Zamin.uz.
В повестке заседания обсуждалось текущее состояние и перспективы многостороннего сотрудничества в рамках организации, рассматривались актуальные вопросы практического партнерства. Президент Узбекистана на саммите подчеркнул необходимость реформирования глобальной системы управления, усиления роли ООН и Совета Безопасности, а также повышения голоса развивающихся стран на международной арене.
Отмечено негативное влияние конфликтов и войн в евразийском регионе на страны ОТС, вызвавшее серьёзную обеспокоенность по вопросам сектора Газа, Украины, ядерной программы Ирана и стабильности в Афганистане. Шавкат Мирзиёев предложил организовать совместные встречи руководителей внешнеполитических ведомств и спецслужб стран ОТС для глубокого анализа глобальной ситуации и принятия необходимых решений.
Первое такое заседание планируется провести в следующем году в Самарканде. Для расширения практического сотрудничества предложено разработать стратегию развития Организации тюркских государств до 2030 года и дорожную карту её реализации.
В этих документах определены конкретные направления, такие как развитие торгово-экономических связей, углубление промышленной кооперации, реализация проектов в рамках Тюркского инвестиционного фонда. Совет может создать проектный офис в Ташкенте.
Также подчеркнута важность создания промышленного альянса тюркских государств, внедрения электронной системы «Тюркские зелёные коридоры» для увеличения взаимного товарооборота, а также усиления сотрудничества в области «зелёной» энергетики и технологий. Производство продукции с добавленной стоимостью из сырьевой базы также входит в число основных задач.
Для обеспечения продовольственной безопасности необходимо усилить научно-исследовательские работы по производству и поставке органической сельскохозяйственной продукции. В транспортной сфере планируется развитие Среднего коридора, внедрение современной инфраструктуры и цифровых таможенных систем.
Инициативы в этих направлениях будут обсуждены на Международном форуме мультимодальных перевозок, который состоится 12 ноября в Ташкенте. Также предусмотрено совершенствование финансовых инструментов, расширение деятельности Тюркского инвестиционного фонда и принятие программы стратегического сотрудничества с международными финансовыми институтами.
Особое внимание будет уделено развитию искусственного интеллекта, цифровизации и креативной экономики для устойчивого развития. Планируется вывести сотрудничество в области образования и науки на новый уровень, председательствовать в Союзе тюркских университетов, а также провести «Дни тюркской науки и инноваций».
Кроме того, предусмотрено начало деятельности Международного университета тюркских государств и разработка программы поддержки совместных исследований. С целью предотвращения распространения чуждых и деструктивных идей среди молодежи предложено принять План действий по борьбе с экстремистской и радикальной идеологией.
Узбекистан продолжит диалог против исламофобии. Также подчеркнута важность разработки совместных мероприятий по повышению экологической грамотности среди молодежи.
По итогам саммита были приняты совместные решения и документы, направленные на дальнейшее расширение взаимовыгодного сотрудничества между странами-членами организации. Источник: zamin.uz