Mirziyoyev Tojikistonga amaliy tashrif bilan boradi
O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi munosabatlarda yangi siyosiy davr boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 9-10 oktyabr kunlari Tojikistonga amaliy tashrif bilan boradi. Bu tashrif Tojikiston Prezidenti Imomali Rahmonning taklifiga binoan amalga oshiriladi.
Safar davomida Mirziyoyev Dushanbe shahrida o‘tkaziladigan “Markaziy Osiyo – Rossiya” sammiti hamda MDH Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi majlisida ishtirok etadi. Ushbu tadbirlar kun tartibi keng qamrovli bo‘lib, unda qo‘shni davlatlar o‘rtasida siyosiy, iqtisodiy va madaniy hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilinadi.
Ayniqsa, savdo-iqtisodiyot, investitsiya, transport, energetika hamda qishloq xo‘jaligi sohalarida qo‘shma loyihalarni amalga oshirishga alohida e’tibor qaratiladi. Shuningdek, madaniy va gumanitar aloqalarni mustahkamlash, ilmiy va ta’lim sohalarida tajriba almashish ham muhim mavzular sifatida ko‘rib chiqiladi.
Prezidentlar mintaqaviy xavfsizlik va xalqaro kun tartibi bo‘yicha ham fikr almashadi. Sammit yakunida amaliy hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan bir qator qo‘shma hujjatlar va qarorlar imzolanishi kutilmoqda.
Shavkat Mirziyoyev oxirgi bor joriy yilning 31 martida Tojikistonning Xo‘jand shahriga amaliy tashrif bilan borgan edi. O‘shanda Imomali Rahmon shaxsan aeroportda Prezidentni kutib olgan va bu tashrif ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarda yangi bosqichni boshlab berdi.
Uchrashuvda Ittifoqchilik munosabatlari to‘g‘risidagi shartnoma rasman kuchga kirgani e’lon qilindi. Bu hujjat O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi siyosiy, iqtisodiy va madaniy aloqalarni yanada mustahkamladi.
Shuningdek, Mirziyoyev, Rahmon va Qirg‘iziston Prezidenti Sadir Japarov ishtirokida uch tomonlama tarixiy muzokaralar bo‘lib o‘tdi. Uch mamlakat chegaralarining tutash nuqtasi haqidagi shartnoma imzolandi va “Do‘stlik stelasi” tantanali ochildi.
Bu voqea mintaqada hamjihatlik va o‘zaro ishonchni yangi bosqichga olib chiqdi. Imomali Rahmon ushbu shartnomani mintaqaviy barqarorlik yo‘lida muhim voqea deb baholadi.
Prezident Mirziyoyev esa Tojikiston va Qirg‘iziston rahbarlarini nizoli masalalar hal etilgani va do‘stlik rishtalari yanada mustahkamlanganligi bilan samimiy tabrikladi. Bugungi kunda siyosiy muloqot yangi darajaga ko‘tarilmoqda.

Мирзиёев совершит рабочий визит в Таджикистан
В отношениях между Узбекистаном и Таджикистаном началась новая политическая эпоха. Об этом сообщает Zamin.uz.
Президент Шавкат Мирзиёев 9-10 октября совершит рабочий визит в Таджикистан. Этот визит осуществляется по приглашению президента Таджикистана Эмомали Рахмона.
В ходе поездки Мирзиёев примет участие в саммите «Центральная Азия – Россия», который пройдет в Душанбе, а также в очередном заседании Совета глав государств СНГ. Повестка этих мероприятий будет широкой, на них будут обсуждаться вопросы дальнейшего развития политического, экономического и культурного сотрудничества между соседними странами.
Особое внимание будет уделено реализации совместных проектов в сферах торговли и экономики, инвестиций, транспорта, энергетики и сельского хозяйства. Также важными темами станут укрепление культурных и гуманитарных связей, обмен опытом в научной и образовательной сферах.
Президенты обменяются мнениями по вопросам региональной безопасности и международной повестки дня. По итогам саммита ожидается подписание ряда совместных документов и решений, направленных на укрепление практического сотрудничества.
В последний раз Шавкат Мирзиёев совершал рабочий визит в город Худжанд Таджикистана 31 марта текущего года. Тогда Эмомали Рахмон лично встретил президента в аэропорту, и этот визит положил начало новому этапу в отношениях между двумя государствами.
На встрече было официально объявлено о вступлении в силу договора о союзнических отношениях. Этот документ еще больше укрепил политические, экономические и культурные связи между Узбекистаном и Таджикистаном.
Кроме того, состоялись исторические трехсторонние переговоры с участием Мирзиёева, Рахмона и президента Кыргызстана Садыра Жапарова. Был подписан договор о точке соприкосновения границ трех стран и торжественно открыт «Стелла дружбы».
Это событие вывело единство и взаимное доверие в регионе на новый уровень. Эмомали Рахмон оценил этот договор как важное событие на пути региональной стабильности.
Президент Мирзиёев искренне поздравил лидеров Таджикистана и Кыргызстана с разрешением спорных вопросов и укреплением уз дружбы. Сегодня политический диалог выходит на новый уровень.
Саммиты в Душанбе определят не только экономическое, но и стратегическое направление сотрудничества в будущем. Таким образом, рабочий визит Шавката Мирзиёева в Таджикистан имеет большое значение с точки зрения дальнейшего укрепления духа стабильности и союзничества в Центральной Азии.