Chet elliklar uchun yangi soliq rejimi joriy etiladi
O‘zbekiston Respublikasida chet ellik fuqarolar uchun yangi soliq rejimi joriy etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezident farmoniga asosan, 2026-yil 1-yanvardan boshlab ushbu yangi tartib kuchga kiradi. Yangi soliq siyosatiga ko‘ra, O‘zbekistondan tashqarida olinadigan daromadlar jismoniy shaxslar daromad solig‘idan ozod qilinadi.
Biroq, bu imtiyozdan foydalanish uchun ikki muhim shart bajarilishi zarur. Birinchidan, maxsus yig‘im sifatida 50 ming dollar miqdorida to‘lov amalga oshirilishi lozim.
Ikkinchidan, chet ellik shaxs O‘zbekistondagi vakolatli tijorat bankida hisob raqamiga ega bo‘lishi yoki kriptobirjada kriptovalyuta hisobini ochishi talab etiladi. Shuningdek, farmonda soliq rezidentligi mezonlari ham belgilangan.
Agar jismoniy shaxs bir yil davomida O‘zbekistonda 30 kundan ortiq vaqt qolsa va mamlakatda ko‘chmas mulkka egalik qilsa yoki uni ijaraga olsa, u soliq rezidenti hisoblanadi. Ushbu choralar xorijiy investitsiyalarni jalb qilish va chet ellik fuqarolar uchun qulay iqtisodiy muhit yaratish maqsadida qabul qilingan.

Для иностранцев вводится новый налоговый режим
В Республике Узбекистан вводится новый налоговый режим для иностранных граждан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно указу Президента, с 1 января 2026 года данный новый порядок вступит в силу. По новой налоговой политике доходы, получаемые за пределами Узбекистана, освобождаются от подоходного налога с физических лиц.
Однако для использования этой льготы необходимо выполнить два важных условия. Во-первых, необходимо произвести оплату в размере 50 тысяч долларов в качестве специального сбора.
Во-вторых, иностранное лицо должно иметь счет в уполномоченном коммерческом банке в Узбекистане или открыть счет криптовалюты на криптобирже. Также в указе определены критерии налогового резидентства.
Если физическое лицо находится в Узбекистане более 30 дней в течение года и владеет недвижимостью в стране или арендует её, оно считается налоговым резидентом. Эти меры приняты с целью привлечения иностранных инвестиций и создания благоприятной экономической среды для иностранных граждан.