2026 yildan yaroqlilik muddati o‘tgan mahsulot sotilmaydi
O‘zbekistonda 2026 yil 1 martdan boshlab yaroqlilik muddati o‘tgan mahsulotlarning savdosi texnik jihatdan to‘xtatiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu qaror iste’molchilar huquqlarini himoya qilish sohasida muhim islohot sifatida qabul qilinmoqda. Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan 2023 yil 6 oktyabrda imzolangan “Iste’molchilar huquqlarini samarali himoya qilish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorga asosan, bozorlarda va do‘konlarda muddati o‘tgan mahsulotlarni sotish avtomatik tarzda cheklanadi.
Qarorga muvofiq, 2026 yildan boshlab raqamli yorliqqa ega mahsulotlarning yaroqlilik muddati QR-kod tizimi orqali nazorat qilinadi. Agar mahsulotning muddati o‘tgan bo‘lsa, xarid jarayonida QR-kodni skanerlash orqali to‘lov amalga oshmaydi.
Bu tizim avtomatik ravishda to‘lovni bloklaydi va shunday qilib, muddati o‘tgan mahsulotni sotish yoki xarid qilish imkoniyati yo‘q qilinadi. Hatto sotuvchi yoki kassir mahsulotni qasddan o‘tkazmoqchi bo‘lsa ham, elektron terminal kvitansiyani taqdim etmaydi.
Hozirda O‘zbekistonda raqamli markalash tizimi tamaki mahsulotlari, alkogolli ichimliklar, pivo, maishiy texnika, dori vositalari, tibbiyot buyumlari, suv va alkogolsiz ichimliklarni qamrab olgan. Milliy katalogda 115 mingdan ortiq mahsulot ro‘yxatdan o‘tgan.
Ushbu tizim nafaqat iste’molchi xavfsizligini ta’minlaydi, balki qalbaki va noqonuniy mahsulotlarning aylanmasini kamaytirishga xizmat qiladi. Ekspertlarning fikriga ko‘ra, raqamli nazorat bozorda shaffoflikni oshiradi, ishonchni mustahkamlaydi va sog‘lom raqobat muhitini yaratadi.
Shuningdek, 2025 yil 15 oktyabrdan 2027 yil 1 yanvargacha nodavlat notijorat tashkilotlari ishtirokida maxsus tajriba loyihasi amalga oshiriladi. Ushbu loyiha “sirli xaridorlar” orqali bozordagi holatni sinab ko‘rishni nazarda tutadi.
Bundan tashqari, 2023 yil 1 dekabrdan iste’molchilar murojaatlarini onlayn qabul qiluvchi yangi elektron platforma ishga tushiriladi. Bu platforma fuqarolarga shikoyat va takliflarini tezkor, shaffof va rasmiy tarzda yetkazish imkonini beradi.
Yangi tizim davlat idoralari, tadbirkorlar va jamoatchilik o‘rtasidagi hamkorlikni yanada kuchaytiradi. Natijada, iste’molchilar faqat mahsulot sotib oluvchi sifatida emas, balki bozordagi nazorat jarayonining faol ishtirokchisi sifatida ham faol bo‘lishadi.

С 2026 года продукция с истекшим сроком годности не будет продаваться
В Узбекистане с 1 марта 2026 года технически будет прекращена продажа продукции с истекшим сроком годности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение рассматривается как важная реформа в области защиты прав потребителей. В соответствии с указом Президента Шавката Мирзиёева от 6 октября 2023 года «О мерах по эффективной защите прав потребителей» продажа продукции с истекшим сроком годности на рынках и в магазинах будет автоматически ограничена.
Согласно решению, с 2026 года срок годности продукции с цифровой маркировкой будет контролироваться через систему QR-кодов. Если срок годности продукции истек, при сканировании QR-кода в процессе покупки оплата не будет произведена.
Эта система автоматически блокирует оплату, тем самым исключая возможность продажи или покупки продукции с истекшим сроком годности. Даже если продавец или кассир намеренно попытается провести такую продукцию, электронный терминал не выдаст квитанцию.
В настоящее время в Узбекистане система цифровой маркировки охватывает табачные изделия, алкогольные напитки, пиво, бытовую технику, лекарственные средства, медицинские изделия, воду и безалкогольные напитки. В национальном каталоге зарегистрировано более 115 тысяч наименований продукции.
Данная система обеспечивает не только безопасность потребителей, но и способствует сокращению оборота поддельной и нелегальной продукции. По мнению экспертов, цифровой контроль повышает прозрачность на рынке, укрепляет доверие и создает условия для здоровой конкуренции.
Кроме того, с 15 октября 2025 года по 1 января 2027 года будет реализован специальный экспериментальный проект с участием негосударственных некоммерческих организаций. Этот проект предусматривает проверку ситуации на рынке с помощью «тайных покупателей».
Также с 1 декабря 2023 года будет запущена новая электронная платформа для онлайн-принятия обращений потребителей. Эта платформа позволит гражданам оперативно, прозрачно и официально направлять жалобы и предложения.
Новая система усилит сотрудничество между государственными органами, предпринимателями и общественностью. В результате потребители будут активными участниками не только как покупатели продукции, но и в процессе контроля на рынке.