2026-yilgi ro‘yxatga olish 15-yanvar boshlanadi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 629-sonli qarori bilan “O‘zbekistonda aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olishga tayyorgarlik ko‘rish va o‘tkazish tartibi” tasdiqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu Nizomda ro‘yxatga olish jarayonining umumiy qoidalari, muddatlari hamda kimlarning hisobga kiritilishi yoki kiritilmasligi aniq belgilangan. Ro‘yxatga olish 2026-yil 15-yanvar soat 00:00 dan boshlanib, 28-fevralgacha, ya’ni 45 kun davom etadi.
Ro‘yxatning “kesim sanasi” sifatida 15-yanvar qabul qilinadi va bu sanadan keyin yuzaga kelgan o‘zgarishlar, masalan, shu sanadan keyin tug‘ilgan chaqaloqlar ro‘yxatga kiritilmaydi. Biroq, ushbu sanadan keyin vafot etgan shaxslar ro‘yxat materiallarida aks ettiriladi.
Ro‘yxatga olish jarayonida respondentlarning shaxsga oid ma’lumotlari hamda qishloq xo‘jaligi faoliyatiga doir savollar to‘planadi. Har bir kishi doimiy yoki vaqtincha yashash manzili bo‘yicha hisobga olinadi.
Yashash joyi deb, ko‘proq kechani o‘tkazadigan uy, kvartira yoki boshqa turar joy tushuniladi. Hisobga kiritilmaydigan shaxslar qatoriga O‘zbekiston hududidan bir yildan ortiq muddatga tashqarida bo‘lgan fuqarolar, Tashqi ishlar vazirligida akkreditatsiya qilingan xorijiy diplomatik vakolatxonalar, xalqaro va hukumatlararo tashkilotlar xodimlari hamda ularning oila a’zolari kiradi.
Shuningdek, xalqaro shartnomalar asosida diplomatik imtiyoz va immunitetga ega shaxslar ham ro‘yxatga olinmaydi. Aniq va to‘liq ro‘yxat ijtimoiy xizmatlarni rejalashtirish, infratuzilma va hududiy rivojlanish dasturlarini tayyorlashda ishonchli ma’lumot manbai hisoblanadi.
Qishloq xo‘jaligi bo‘yicha yig‘ilgan ma’lumotlar esa oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, fermerlik quvvatlari va resurslar taqsimotini to‘g‘ri baholashda muhim ahamiyatga ega. Shunday qilib, ro‘yxatga olish 2026-yil 15-yanvar kuni boshlanib, 45 kun davom etadi.
Ro‘yxatga faqat kesim sanasigacha bo‘lgan holatlar kiritiladi, yashash joyi esa kechani ko‘proq o‘tkaziladigan manzil sifatida qabul qilinadi. Uzoq muddat xorijda bo‘lgan fuqarolar, akkreditatsiyalangan xorijiy vakolatxonalar xodimlari va diplomatik immunitetga ega shaxslar hisobga olinmaydi.
Ushbu tartiblar oddiy va tushunarli qilib belgilangan bo‘lib, endilikda barcha tomonlardan to‘liq, aniq va o‘z vaqtida ma’lumot taqdim etilishi kutilyapti. Ma’lumot manbai: zamin.uz.

Регистрация на 2026 год начинается 15 января
Постановлением Кабинета Министров Республики Узбекистан № 629 утвержден «Порядок подготовки и проведения переписи населения и сельского хозяйства в Узбекистане». Об этом сообщает Zamin.uz.
В данном Положении четко определены общие правила, сроки проведения переписи, а также кто подлежит учету или не подлежит ему. Перепись начнется 15 января 2026 года в 00:00 и продлится до 28 февраля, то есть 45 дней.
В качестве «даты отсечения» принимается 15 января, и изменения, произошедшие после этой даты, например, новорожденные после этой даты, не будут включены в перепись. Однако лица, умершие после этой даты, будут отражены в материалах переписи.
В ходе переписи собираются персональные данные респондентов, а также вопросы, касающиеся сельскохозяйственной деятельности. Каждый человек учитывается по месту постоянного или временного проживания.
Под местом проживания понимается жилой дом, квартира или другое жилое помещение, где человек проводит большую часть ночи. К категории лиц, не подлежащих учету, относятся граждане, находившиеся за пределами территории Узбекистана более одного года, сотрудники иностранных дипломатических представительств, аккредитованных в Министерстве иностранных дел, сотрудники международных и межправительственных организаций и их члены семей.
Также не подлежат учету лица, обладающие дипломатическими привилегиями и иммунитетом на основании международных договоров. Точный и полный учет является надежным источником информации для планирования социальных услуг, подготовки программ инфраструктурного и территориального развития.
Собранные данные по сельскому хозяйству имеют важное значение для обеспечения продовольственной безопасности, правильной оценки фермерских мощностей и распределения ресурсов. Таким образом, перепись начнется 15 января 2026 года и продлится 45 дней.
В перепись включаются только случаи, имевшие место до даты отсечения, а местом проживания считается адрес, где человек проводит большую часть ночи. Граждане, длительно находящиеся за границей, сотрудники аккредитованных иностранных представительств и лица с дипломатическим иммунитетом не учитываются.
Данные правила установлены просто и понятно, и теперь ожидается предоставление полной, точной и своевременной информации со всех сторон. Источник информации: zamin.uz.