O‘zbekistonda yangi aholi ro‘yxati 2026-yilda boshlanadi
O‘zbekistonda mustaqillikdan keyingi ilk aholi ro‘yxati 2026-yil 15-yanvardan boshlanadi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Adliya vazirligi tomonidan berilgan ma’lumotga ko‘ra, ro‘yxatga olish jarayoni 2026-yil 15-yanvar soat 00:00 dan 28-fevralgacha davom etadi. Ushbu davr mobaynida mamlakat bo‘ylab har bir fuqaro o‘zining yashash manzili bo‘yicha yoki maxsus elektron tizim orqali ro‘yxatga olinadi.
Biroq, ayrim shaxslar ro‘yxatga kiritilmaydi. Jumladan, bir yildan ortiq vaqt davomida O‘zbekiston tashqarisida bo‘lib turgan fuqarolar hamda ro‘yxatga olish boshlanganidan keyin tug‘ilgan bolalar hisobga olinmaydi.
Shuningdek, tashqi ishlar vazirligida akkreditatsiyadan o‘tgan xorijiy diplomatik vakolatxonalar xodimlari, ularning oila a’zolari va diplomatik immunitetga ega shaxslar ro‘yxatdan chetlashtiriladi. Aholi ro‘yxatga olish doimiy yoki vaqtinchalik yashash manzili bo‘yicha amalga oshiriladi.
Har bir fuqaro o‘zining kunduzgi va tungi yashash joyi hisobga olinadi, bu uylar, kvartiralar va boshqa turar-joylarni qamrab oladi. Ro‘yxatga olish boshlanganidan keyin sodir bo‘lgan shaxsiy holatlar, masalan, ko‘chib o‘tish, nikoh yoki farzand tug‘ilishi hisobga olinmaydi.
Qiziq jihati shundaki, ro‘yxatga olish jarayoni boshlanganidan keyin vafot etgan shaxslar ma’lumotlar bazasiga kiritiladi. Bu mamlakat demografik holatini to‘liq va aniq aks ettirishga xizmat qiladi.
Ushbu aholi ro‘yxati O‘zbekiston uchun tarixiy ahamiyatga ega bo‘lib, kelgusidagi davlat dasturlarini rejalashtirishda ham muhim manba hisoblanadi. Manba: Adliya vazirligi rasmiy ma’lumotlari, one.uz.

В Узбекистане новая перепись населения начнется в 2026 году
В Узбекистане первая перепись населения после обретения независимости начнется 15 января 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
По информации, предоставленной Министерством юстиции, процесс переписи будет проходить с 00:00 15 января до 28 февраля 2026 года. В этот период каждый гражданин страны будет зарегистрирован по месту жительства или через специальную электронную систему.
Однако некоторые лица не будут включены в перепись. В частности, граждане, находившиеся за пределами Узбекистана более одного года, а также дети, родившиеся после начала переписи, не учитываются.
Кроме того, сотрудники иностранных дипломатических представительств, аккредитованных в Министерстве иностранных дел, их члены семей и лица с дипломатическим иммунитетом будут исключены из переписи. Перепись населения проводится по постоянному или временно месту жительства.
Каждый гражданин учитывается по месту дневного и ночного проживания, включая дома, квартиры и другие жилые помещения. Личные обстоятельства, произошедшие после начала переписи, такие как переезд, брак или рождение ребенка, не учитываются.
Интересно, что лица, умершие после начала переписи, будут внесены в базу данных. Это служит для полного и точного отражения демографической ситуации в стране.
Данная перепись населения имеет историческое значение для Узбекистана и является важным источником при планировании будущих государственных программ. Источник: официальные данные Министерства юстиции, one.uz.