Mirziyoyev Tojikistonda hamkorlikni mustahkamladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Tojikistonga amaliy tashrifi muvaffaqiyatli yakunlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Tashrif davomida davlat rahbari bir qator muhim uchrashuvlarda ishtirok etib, ikki mamlakat o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan samarali muloqotlar o‘tkazdi. Dastlab, Shavkat Mirziyoyev Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan uchrashdi.
Suhbatda do‘stona aloqalar, savdo-iqtisodiy va madaniy-gumanitar sohalardagi istiqbolli yo‘nalishlar muhokama qilindi. Prezidentlar o‘zaro manfaatli loyihalarni amalga oshirish hamda mintaqaviy barqarorlikni ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratdilar.
Shuningdek, Prezident Mirziyoyev Dushanbe shahrida o‘tkazilgan “Markaziy Osiyo – Rossiya” sammiti va Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi Davlat rahbarlari kengashining navbatdagi yig‘ilishida faol qatnashdi. U ushbu anjumanlarda siyosiy, iqtisodiy va gumanitar hamkorlikni rivojlantirish, infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirish hamda axborot xavfsizligini ta’minlashga doir bir qator tashabbuslarni ilgari surdi.
Prezidentning fikricha, mintaqa davlatlari uchun ochiq muloqot va o‘zaro ishonch muhitining yaratilishi barqaror rivojlanish hamda xalqlar farovonligi uchun muhim omildir. Tashrifning so‘nggi bosqichida Shavkat Mirziyoyevni Dushanbe xalqaro aeroportida Tojikiston Bosh vaziri Qohir Rasulzoda va boshqa rasmiy shaxslar kuzatib qo‘ydi.
Uchrashuvlar va sammitlar natijasida ikki davlat munosabatlari yangi bosqichga ko‘tarildi hamda Markaziy Osiyo mamlakatlari hamkorligi yo‘lida muhim qadamlar qo‘yildi. Oliy martabali mehmon tashrifni samarali yakunlab, Toshkentga qaytdi.

Мирзиёев укрепил сотрудничество в Таджикистане
Практический визит Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в Таджикистан успешно завершился. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе визита глава государства принял участие в ряде важных встреч и провёл продуктивные переговоры, направленные на дальнейшее укрепление сотрудничества между двумя странами. В первую очередь Шавкат Мирзиёев встретился с Президентом Республики Таджикистан Эмомали Рахмоном.
В ходе беседы были обсуждены дружественные отношения, перспективные направления в торгово-экономической и культурно-гуманитарной сферах. Президенты уделили особое внимание реализации взаимовыгодных проектов и обеспечению региональной стабильности.
Кроме того, Президент Мирзиёев активно участвовал в саммите «Центральная Азия – Россия», прошедшем в Душанбе, а также в очередном заседании Совета глав государств Содружества Независимых Государств. На этих форумах он выдвинул ряд инициатив по развитию политического, экономического и гуманитарного сотрудничества, реализации инфраструктурных проектов и обеспечению информационной безопасности.
По мнению Президента, создание открытого диалога и атмосферы взаимного доверия между странами региона является важным фактором устойчивого развития и благополучия народов. На завершающем этапе визита Шавката Мирзиёева в международном аэропорту Душанбе провожали Премьер-министр Таджикистана Кохир Расулзода и другие официальные лица.
По итогам встреч и саммитов отношения между двумя государствами вышли на новый уровень, а также были сделаны важные шаги на пути сотрудничества стран Центральной Азии. Высокопоставленный гость успешно завершил визит и вернулся в Ташкент.