Atmosfera havosini muhofaza qilish qoidalariga rioya qilmaslik ma’muriy javobgarlikka olib keladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston Respublikasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 88-moddasiga asosan, havoni ifloslantirish holatlarida turli miqdorlarda jarimalar belgilangan. Qurilish ishlari davomida yonilg‘i yoki bitumni noto‘g‘ri yoqish holatida fuqarolarga belgilangan bazaviy hisoblash miqdorining uchdan biridan to bir baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa bir baravardan uch baravarigacha jarima solinadi.
Agar huquqbuzarlik takrorlansa, fuqarolarga bir baravardan uch baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa uch baravardan yetti baravarigacha jarima qo‘llaniladi. Shuningdek, ang‘iz, xazon yoki shox-shabbalarni yoqish orqali havoni ifloslantirish uchun fuqarolarga uchdan besh baravarigacha, mansabdor shaxslarga esa besh baravardan o‘n baravarigacha jarima belgilanadi.
2020 yildan 2024 yilgacha bo‘lgan davrda 419 nafar shaxs ushbu modda bo‘yicha javobgarlikka tortilgan, joriy yilning birinchi yarmida esa 18 nafar kishi jarimaga tortilgan. Ekologlar aholiga havoni toza saqlash, chiqindilarni yoqmaslik va qonun talablariga qat’iy rioya etishni tavsiya qilmoqda (manba: zamin.uz).

Жесткие штрафы будут введены для загрязнителей воздуха
Несоблюдение правил охраны атмосферного воздуха влечет административную ответственность. Об этом сообщает Zamin.uz.
В соответствии со статьей 88 Кодекса Республики Узбекистан об административной ответственности, за случаи загрязнения воздуха предусмотрены различные размеры штрафов. В случае неправильного сжигания топлива или битума во время строительных работ гражданам назначается штраф от одной трети до одного базового расчетного показателя, должностным лицам — от одного до трех базовых расчетных показателей.
Если нарушение повторяется, гражданам назначается штраф от одного до трех базовых расчетных показателей, должностным лицам — от трех до семи базовых расчетных показателей. Также за загрязнение воздуха путем сжигания соломы, листвы или веток гражданам назначается штраф от трех до пяти базовых расчетных показателей, должностным лицам — от пяти до десяти базовых расчетных показателей.
С 2020 по 2024 год 419 человек были привлечены к ответственности по данной статье, в первом полугодии текущего года штрафы были наложены на 18 человек. Экологи рекомендуют населению сохранять воздух чистым, не сжигать отходы и строго соблюдать требования закона (источник: zamin.uz).