Saida Mirziyoyeva Bryusselda Yevropa Ittifoqi bilan uchrashdi
O‘zbekiston prezidenti ma’muriyati rahbari Saida Mirziyoyeva Bryusselda Yevropa Ittifoqining xalqaro hamkorlik bo‘yicha komissari Yozef Sikela bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uchrashuv doirasida ikki tomon o‘rtasidagi munosabatlarni mustahkamlash va yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi. Siyosiy, iqtisodiy, investitsiyaviy hamda madaniy-gumanitar sohalarda ikki tomonlama aloqalar faol rivojlanmoqda.
Ayniqsa, qo‘shma tashabbuslar va amaliy loyihalarga alohida e’tibor qaratildi. Saida Mirziyoyeva ta’kidlashicha, Markaziy Osiyo mintaqasida paydo bo‘layotgan yangi imkoniyatlardan samarali foydalanish ikki tomon uchun ham muhimdir.
Uchrashuvda hamkorlikni yanada kengaytirishga sodiqlik bildirildi. So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi muloqot yangi bosqichga ko‘tarilmoqda, uzoq muddatli strategik sheriklik mustahkamlanmoqda.

Саида Мирзиёева встретилась с Европейским союзом в Брюсселе
Руководитель администрации президента Узбекистана Саида Мирзиёева провела встречу в Брюсселе с комиссаром Европейского союза по международному сотрудничеству Йозефом Сикелой. Об этом сообщает Zamin.uz.
В ходе встречи обсуждались вопросы укрепления отношений между сторонами и реализации новых совместных проектов. Двусторонние связи в политической, экономической, инвестиционной, а также культурно-гуманитарной сферах активно развиваются.
Особое внимание было уделено совместным инициативам и практическим проектам. По словам Саиды Мирзиёевой, эффективное использование новых возможностей, возникающих в регионе Центральной Азии, важно для обеих сторон.
На встрече была выражена приверженность дальнейшему расширению сотрудничества. В последние годы диалог между Узбекистаном и Европейским союзом выходит на новый уровень, укрепляется долгосрочное стратегическое партнерство.