Oktyabrda O‘zbekistonda iliq va shamolli ob-havo saqlanadi
O‘zbekgidromet 13-16 oktyabr kunlari uchun ob-havo ma’lumotini taqdim etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Hafta boshida mamlakat bo‘ylab iliq va yomg‘irsiz ob-havo saqlanadi. Ayrim hududlarda shamol kuchayishi va chang to‘zonlar paydo bo‘lishi mumkin.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi hamda Xorazm viloyatida osmon biroz bulutli bo‘lib, yog‘ingarchilik kuzatilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 metr soniyada tezlikda esib, ba’zi joylarda 13-18 metr soniyagacha kuchayadi.
Havo harorati kechasi 5-10 daraja, kunduzi esa 22-27 daraja atrofida bo‘ladi. Buxoro va Navoiy viloyatlarida ob-havo barqaror bo‘lib, yog‘ingarchilik ehtimoli yo‘q.
Bu hududlarda ham shamol kuchayishi va chang to‘zonlar kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi 25-30 daraja, haftaning ikkinchi yarmida esa 24-29 daraja atrofida bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida osmon biroz bulutli, shamol sharqdan 7-12 metr soniyada tezlikda esadi. Havo harorati kechasi 10-15 daraja, kunduzi 23-28 darajani tashkil etadi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo biroz bulutli, ammo quyoshli kunlar ustun bo‘ladi. Shamol sharqdan 7-12 metr soniyada tezlikda esadi.
Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi 27-32 daraja, keyinchalik 25-30 daraja bo‘lishi kutilmoqda. Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida yomg‘ir yog‘maydi.
Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi 23-28 daraja atrofida bo‘ladi. Tog‘li hududlarda havo salqin va barqaror bo‘ladi.
Harorat kechasi 5-10 daraja, kunduzi 18-23 daraja, shamol esa 7-12 metr soniyada tezlikda esishi taxmin qilinmoqda. Ushbu ma’lumotlar O‘zbekgidrometning rasmiy xabariga asoslanadi.

В октябре в Узбекистане сохранится теплая и ветреная погода
В начале недели по всей стране сохранится теплая и бездождливая погода. В некоторых районах возможны усиление ветра и пыльные бури.
В Республике Каракалпакстан и Хорезмской области небо будет слегка облачным, осадков не ожидается. Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 метров в секунду, в некоторых местах усиливаясь до 13-18 метров в секунду.
Температура воздуха ночью составит 5-10 градусов, днем — около 22-27 градусов. В Бухарской и Навоийской областях погода будет стабильной, осадков не ожидается.
В этих районах также возможны усиление ветра и пыльные бури. Температура ночью 10-15 градусов, днем 25-30 градусов, во второй половине недели около 24-29 градусов.
В Ташкентской, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях небо будет слегка облачным, ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 метров в секунду. Температура воздуха ночью 10-15 градусов, днем 23-28 градусов.
В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях погода будет слегка облачной, но преимущественно солнечной. Ветер будет дуть с востока со скоростью 7-12 метров в секунду.
Температура ночью 10-15 градусов, днем 27-32 градуса, затем ожидается 25-30 градусов. В Андижанской, Наманганской и Ферганской областях дождей не будет.
Температура ночью 10-15 градусов, днем около 23-28 градусов. В горных районах погода будет прохладной и стабильной.
Температура ночью 5-10 градусов, днем 18-23 градуса, ветер ожидается со скоростью 7-12 метров в секунду. Эти данные основаны на официальном сообщении Узбекгидромета.