O‘zbekistonliklar Saudiya Arabistoniga safarini ko‘paytirdi
Saudiya Arabistoniga safar qilayotgan o‘zbekistonliklar soni sezilarli darajada oshdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Milliy statistika qo‘mitasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yilning yanvar-avgust oylarida 165,7 ming nafar fuqarolar Saudiyaga yo‘l olgan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 53,8 ming kishi yoki 48,1 foizga ko‘pdir.
Safar qilganlarning asosiy qismi, ya’ni 141,6 ming kishi, turizm maqsadida borgan. Shuningdek, 23,5 ming nafar odam qarindoshlarini ko‘rish uchun, 548 kishi davolanish, 62 kishi xizmat yuzasidan, 18 kishi esa o‘qish uchun Saudiya Arabistoniga safar qilgan.
Saudiya Arabistoni Haj va Umra vazirligining barcha viza egalariga umra ibodatini ado etish imkoniyatini yaratishi safarlar sonining oshishiga katta ta’sir ko‘rsatdi. Joriy yildagi haj mavsumida O‘zbekistonlik 15 mingdan ortiq hajiya muqaddas amallarni tartibli bajarishdi.
Ular may oyining o‘rtalarida Saudiya Arabistoniga yetib borib, iyun oxirigacha vatanga qaytishgan. Mutaxassislarning fikricha, elektron ro‘yxatga olish, onlayn band qilish va qulay viza tizimining joriy etilishi safar jarayonini ancha osonlashtirdi va fuqarolar uchun qulaylik yaratdi.

Узбекистанцы увеличили количество поездок в Саудовскую Аравию
Количество узбекистанцев, путешествующих в Саудовскую Аравию, значительно увеличилось. Об этом сообщает Zamin.uz.
По данным Национального статистического комитета, в период с января по август 2025 года 165,7 тысячи граждан отправились в Саудовскую Аравию. Этот показатель на 53,8 тысячи человек или на 48,1% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Основная часть путешествующих, а именно 141,6 тысячи человек, поехали с туристическими целями. Также 23,5 тысячи человек посетили страну для встречи с родственниками, 548 человек — для лечения, 62 человека — по служебным делам, и 18 человек — для учёбы в Саудовской Аравии.
Возможность совершения умры для всех обладателей виз, предоставленная Министерством хаджа и умры Саудовской Аравии, значительно повлияла на рост числа поездок. В этом году в сезон хаджа более 15 тысяч узбекистанцев успешно выполнили священные обряды.
Они прибыли в Саудовскую Аравию в середине мая и вернулись на родину к концу июня. По мнению специалистов, введение электронной регистрации, онлайн-бронирования и удобной визовой системы значительно упростило процесс путешествия и создало комфорт для граждан.