Forishda atom stansiyasi uchun yangi temir yo‘l quriladi
O‘zbekistonning Jizzax viloyati, Forish tumanida qurilayotgan atom elektr stansiyasi (AES) hududiga yangi temir yo‘l tarmog‘i barpo etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda 6-oktyabr kuni o‘tkazilgan matbuot anjumanida AES qurilishi direksiyasi rahbari Abdujamil Kalmuratov ma’lum qildi. Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirda logistika masalalari faol hal etilmoqda.
Qurilish uchun zarur bo‘lgan materiallar va uskunalarning bir qismi aynan temir yo‘l orqali yetkazib berilishi rejalashtirilgan. Shu maqsadda “O‘zbekiston temir yo‘llari” aksiyadorlik jamiyati tomonidan yangi temir yo‘l yo‘nalishi loyihalashtirildi.
Yangi liniya taxminan 9 kilometr uzunlikda bo‘ladi. Ushbu yo‘l orqali AES uchun muhim bo‘lgan og‘ir uskunalar, xususan Rossiyada ishlab chiqarilgan reaktor qismlari ham olib kelinadi.
Shuningdek, O‘zbekiston hozirda Qozog‘iston bilan AES uchun zarur bo‘lgan yuklarni mamlakat hududi orqali o‘tkazish bo‘yicha muzokaralar olib bormoqda. Bu xalqaro logistika yo‘lagini shakllantirishda muhim ahamiyatga ega.
AES qurilishi doirasida “Rosatom” bilan hamkorlikda yil yakunigacha qo‘shimcha shartnomalar imzolanishi rejalashtirilmoqda. Biroq loyihada foydalaniladigan uranning boyitilishi masalasi hozircha jamoatchilikka oshkor qilinmagan va bu mavzu “biroz yopiq” deb baholanmoqda.

Для атомной станции в Форише будет построена новая железная дорога
В Джизакской области Узбекистана, в Фаришском районе, на территории строящейся атомной электростанции (АЭС) будет построена новая железнодорожная сеть. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом 6 октября на пресс-конференции сообщил руководитель дирекции строительства АЭС Абдужамил Калмуратов. По его словам, в настоящее время активно решаются вопросы логистики.
Часть необходимых для строительства материалов и оборудования планируется доставлять именно по железной дороге. С этой целью акционерным обществом «Узбекские железные дороги» был разработан проект новой железнодорожной линии.
Новая линия будет иметь длину примерно 9 километров. По этой дороге будут доставляться тяжелое оборудование, важное для АЭС, в частности части реактора, произведенные в России.
Кроме того, Узбекистан в настоящее время ведет переговоры с Казахстаном о пропуске грузов, необходимых для АЭС, через территорию страны. Это имеет важное значение для формирования международного логистического коридора.
В рамках строительства АЭС планируется до конца года подписать дополнительные соглашения с «Росатомом». Однако вопрос обогащения урана, используемого в проекте, пока не раскрывается общественности и оценивается как «немного закрытый».