Qanot Sharq AQShga haftasiga ikki marta uchishni so‘radi
Qanot Sharq aviakompaniyasi Amerika Qo‘shma Shtatlari transport vazirligiga parvozlar uchun rasmiy ariza topshirgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kursiv media xabar berdi. Rejalashtirilgan parvozlar haftasiga ikki marta Toshkent va Nyu-York shaharlarining o‘rtasida amalga oshiriladi.
Agar litsenziya berilsa, Qanot Sharq O‘zbekistondan AQShga yo‘nalishda xizmat ko‘rsatadigan birinchi xususiy aviakompaniya bo‘lish imkoniyatiga ega bo‘ladi. Telegramdagi “Pik Skatarsis” kanali ma’lumotlariga ko‘ra, Toshkent—Nyu-York yo‘nalishi nafaqat o‘zbekistonliklar, balki Markaziy Osiyoning boshqa davlatlari fuqarolari tomonidan ham faol foydalaniladi.
Kanal muallifi Timurmalik Elmurodovning ta’kidlashicha, O‘zbekiston FAA Category 1 reytingiga ega. Bu reyting AQSh tomonidan aviakompaniyalar va aviatsiya sohasidagi xavfsizlik standartlariga javob berishini bildiradi.
Masalan, Qozog‘istonda bunday reyting mavjud emas, shuning uchun ularning AQShga to‘g‘ridan-to‘g‘ri reyslari yo‘q. Hozirda Amerika hukumati 2025 yoki 2026 yillarda ushbu parvozlarga ruxsat berishi kutilmoqda.

Qanot Sharq попросил разрешение летать в США два раза в неделю
Авиакомпания Qanot Sharq подала официальное заявление в Министерство транспорта Соединённых Штатов Америки на выполнение рейсов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Kursiv media. Запланированные рейсы будут выполняться два раза в неделю между Ташкентом и Нью-Йорком.
Если лицензия будет выдана, Qanot Sharq станет первой частной авиакомпанией, предоставляющей услуги по направлению из Узбекистана в США. По данным канала в Telegram «Pik Skatarsis», маршрут Ташкент — Нью-Йорк активно используется не только узбекистанцами, но и гражданами других стран Центральной Азии.
По словам автора канала Тимурмалика Элмуродова, Узбекистан имеет рейтинг FAA Category 1. Этот рейтинг означает, что США признают соответствие авиакомпаний и авиационной отрасли страны стандартам безопасности.
Например, у Казахстана такого рейтинга нет, поэтому у них отсутствуют прямые рейсы в США. В настоящее время ожидается, что американское правительство разрешит эти рейсы в 2025 или 2026 годах.