O‘zbekistonda pullik yo‘llarda tezlik 150 km/gacha oshiriladi
Mamlakatdagi pullik avtomobil yo‘llarida harakat tezligi soatiga 150 kilometrgacha oshirilishi rejalashtirilmoqda. Bu haqda Oliy Majlis Qonunchilik palatasida bo‘lib o‘tgan muhokamada Transport vazirligi huzuridagi Avtomobil yo‘llari qo‘mitasining bosh yuridik maslahatchisi Hasan Umarov ma’lum qildi.
Hozirda umumiy foydalanishdagi yo‘llarda maksimal tezlik soatiga 90 kilometr bilan cheklangan. Yangi tartib joriy etilgach, pullik yo‘llarda bu ko‘rsatkich 150 kilometrgacha oshiriladi.
“Avtomobil yo‘llari to‘g‘risida”gi yangi qonun qabul qilingach, Yo‘l harakati qoidalariga ham tegishli o‘zgarishlar kiritiladi. Jarimalar va ma’muriy choralar tartibi esa o‘zgarmasdan, avvalgidek amal qiladi, dedi Hasan Umarov.
Yangi tezlik me’yori joriy etilayotgan pullik yo‘llar zamonaviy xavfsizlik standartlariga muvofiq quriladi. Yo‘llar yengil avtomobillar va yuk transporti uchun alohida yo‘laklarga ajratiladi.
Bu esa xavfli o‘tish holatlarini kamaytirishga yordam beradi. Shuningdek, yo‘llar svetofor va chorrahalarsiz, uzluksiz harakatni ta’minlovchi tarzda loyihalashtiriladi.
Har bir kesishuv turli darajadagi ko‘priklar va yo‘l o‘tkazgichlar orqali amalga oshiriladi. Bu tirbandliklarni kamaytirib, transport oqimini barqaror qiladi.
Mutaxassislar fikricha, bu o‘zgarishlar nafaqat tezlikni oshirish, balki vaqt va iqtisodiy samaradorlikni ham yaxshilashga xizmat qiladi. Harakat xavfsizligini ta’minlash uchun zamonaviy nazorat tizimlari va radarlar o‘rnatilishi rejalashtirilgan.
Yangi tizim joriy etilgandan so‘ng, O‘zbekistondagi pullik yo‘llar nafaqat ichki transport oqimini tezlashtiradi, balki xalqaro logistika yo‘nalishlarini rivojlantirishga ham xizmat qiladi (manba: zamin.uz).

В Узбекистане на платных дорогах скорость увеличивается до 150 км/ч
Планируется увеличить скорость движения на платных автомобильных дорогах страны до 150 километров в час. Об этом сообщил главный юридический советник Комитета автомобильных дорог при Министерстве транспорта на обсуждении в Законодательной палате Олий Мажлиса Хасан Умаров.
В настоящее время максимальная скорость на дорогах общего пользования ограничена 90 километрами в час. После введения нового порядка на платных дорогах этот показатель будет увеличен до 150 километров в час.
«После принятия нового закона «Об автомобильных дорогах» в Правила дорожного движения будут внесены соответствующие изменения. Порядок штрафов и административных мер останется без изменений, как и прежде», — сказал Хасан Умаров.
Платные дороги, на которых будет введён новый скоростной режим, будут построены в соответствии с современными стандартами безопасности. Дороги будут разделены на отдельные полосы для легковых и грузовых автомобилей.
Это поможет снизить количество опасных переходов. Кроме того, дороги будут проектироваться без светофоров и перекрёстков, обеспечивая непрерывное движение.
Каждое пересечение будет осуществляться через мосты и путепроводы различного уровня. Это уменьшит пробки и стабилизирует транспортный поток.
По мнению специалистов, эти изменения служат не только для увеличения скорости, но и для повышения временной и экономической эффективности. Для обеспечения безопасности движения планируется установка современных систем контроля и радаров.
После внедрения новой системы платные дороги в Узбекистане не только ускорят внутренний транспортный поток, но и будут способствовать развитию международных логистических маршрутов (источник: zamin.uz).