Metan gazini to‘ldirishda hech qanday limit yo‘q
So‘nggi kunlarda ijtimoiy tarmoqlarda metan gazini to‘ldirish shoxobchalariga limit qo‘yilgani haqida turli xabarlar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ko‘plab foydalanuvchilar bu masala bo‘yicha o‘z fikrlarini bildirishdi. Ammo “Hududgazta’minot” aksiyadorlik jamiyati ushbu ma’lumotlarni rad etdi va rasmiy bayonot berdi.
Ma’lumotga ko‘ra, metan gazini to‘ldirish shoxobchalarining faoliyatiga cheklov yoki limit joriy etilishi haqidagi xabarlar mutlaqo asossizdir. Hozirgi kunda mamlakat bo‘ylab barcha metan stansiyalari belgilangan tartibda ishlamoqda.
Kuz-qish mavsumiga tayyorgarlik doirasida gaz ta’minoti tizimidagi ayrim gaz taqsimlash stansiyalarida rejalashtirilgan profilaktika va ta’mirlash ishlari olib borildi. Shu sababli qisqa muddat davomida ayrim hududlarda gaz bosimi pasaydi va natijada ba’zi metan to‘ldirish shoxobchalarida vaqtinchalik uzilishlar yuzaga keldi.
“Hududgazta’minot” tashkiloti ta’kidlashicha, bu holat tabiiy hisoblanadi va hech qanday cheklov yoki limit bilan bog‘liq emas. Hozirda gaz ta’minoti tizimi barqaror ishlamoqda, barcha metan shoxobchalari korxonalar bilan tuzilgan shartnomalar asosida gaz olmoqda.
Shuningdek, kompaniya aholiga tekshirilmagan, yolg‘on ma’lumotlarga ishonmaslikni tavsiya etdi. Ijtimoiy tarmoqlarda haqiqatga to‘g‘ri kelmaydigan ma’lumotlarni tarqatish orqali odamlar orasida sarosima va shubha uyg‘otish qonun bilan taqiqlangan.

Заправка метановым газом без ограничений
В последние дни в социальных сетях распространились различные сообщения о введении лимита на заправочных станциях метановым газом. Об этом сообщил Zamin.uz.
Многие пользователи выразили свои мнения по этому вопросу. Однако акционерное общество «Hududgazta’minot» опровергло эти сведения и сделало официальное заявление.
Согласно информации, сообщения о введении ограничений или лимитов на деятельность заправочных станций метановым газом абсолютно необоснованны. В настоящее время все метановые станции по всей стране работают в установленном порядке.
В рамках подготовки к осенне-зимнему сезону на некоторых газораспределительных станциях системы газоснабжения были проведены плановые профилактические и ремонтные работы. По этой причине в течение короткого времени в некоторых регионах давление газа снизилось, и в результате на некоторых метановых заправках произошли временные перебои.
Организация «Hududgazta’minot» подчеркнула, что эта ситуация является естественной и не связана с какими-либо ограничениями или лимитами. В настоящее время система газоснабжения работает стабильно, все метановые заправки получают газ на основании заключённых договоров с предприятиями.
Кроме того, компания рекомендовала населению не доверять непроверенной и ложной информации. Распространение в социальных сетях недостоверных сведений, вызывающих панику и сомнения среди людей, запрещено законом.
Было напомнено о предусмотренной ответственности за такие действия. Подробную информацию можно найти на сайте hududgazta’minot.uz.