Pedagoglar uchun 2025 yil malaka sinovlari jadvali e’lon qilindi
Maktabgacha, umumiy o‘rta hamda maktabdan tashqari ta’lim muassasalarida faoliyat yuritayotgan pedagoglar uchun 2025 yilning avgust oyidan dekabr oyigacha o‘tkaziladigan malaka sinovlari jadvali aniqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ta’lim inspeksiyasi tomonidan e’lon qilingan qarorga ko‘ra, sinovlar 21 oktabrdan boshlab bosqichma-bosqich turli fan yo‘nalishlari bo‘yicha o‘tkaziladi. 21 oktabr kuni rus tili (milliy maktablarda), rus tili va adabiyoti, tojik, turkman, qirg‘iz va qozoq tillari hamda adabiyotlari fanlaridan sinovlar bo‘lib o‘tadi.
22 oktabrda geografiya, biologiya va iqtisodiy bilim asoslari fanlari sinovlari rejalashtirilgan. 23 oktabr kuni informatika va axborot texnologiyalari bo‘yicha testlar o‘tkaziladi.
24 oktabrda maktabgacha ta’lim muassasalari tarbiyachilari, psixologlar, musiqa rahbarlari, chet tillari o‘qituvchilari (ingliz, rus, fransuz, nemis tillari), jismoniy tarbiya, defektolog va logoped mutaxassislar hamda metodistlar uchun sinovlar tashkil etiladi. 25 oktabrda jismoniy tarbiya va musiqa madaniyati fanlari sinovlari o‘tkaziladi.
27 oktabrda tarix, davlat va huquq asoslari hamda tarbiya fanlari bo‘yicha testlar bo‘ladi. 28 va 29 oktabr kunlari o‘zbek tili va adabiyoti (o‘zbek sinflari uchun) hamda davlat tili bo‘yicha sinovlar o‘tkaziladi.
29 oktabrda kimyo va fizika fanlari bo‘yicha sinovlar rejalashtirilgan. 30 va 31 oktabr kunlari umumta’lim maktablarining ingliz tili o‘qituvchilari uchun testlar bo‘lib o‘tadi.
1 noyabrda tasviriy san’at, chizmachilik va texnologiya fanlari hamda chaqiruvga qadar boshlang‘ich tayyorgarlik yo‘nalishi bo‘yicha sinovlar o‘tkaziladi. 3 dan 7 noyabrgacha boshlang‘ich ta’lim o‘qituvchilari sinovdan o‘tadi.
7 noyabr kuni fransuz, nemis, yapon, koreys va xitoy tillari hamda psixolog, defektolog va logoped mutaxassislar uchun sinovlar tashkil etiladi. 8 noyabrda O‘zbekiston Badiiy akademiyasi va Madaniyat vazirligi tizimidagi ta’lim tashkilotlari pedagoglari pedagogik mahoratini baholashdan o‘tadi.
10 va 11 noyabr kunlari matematika fanidan sinovlar o‘tkaziladi. 11 va 12 noyabrda qoraqalpoq tili (davlat tili sifatida) hamda qoraqalpoq tili va adabiyoti yo‘nalishlari bo‘yicha testlar bo‘ladi.
Pedagoglar malaka toifasi sinovlariga shaxsiy identifikatsiya ID-kartasi yoki fuqarolik pasporti bilan kelishlari shart. Sinov kunlari zaruratga ko‘ra o‘zgartirilishi yoki qo‘shimchalar kiritilishi mumkin.
Bunday hollarda pedagoglar oldindan xabardor qilinadi. Ushbu malaka sinovlari pedagoglarning bilim va tajribasini baholashda muhim ahamiyatga ega hisoblanadi.

Расписание квалификационных экзаменов для педагогов на 2025 год объявлено
Определён график квалификационных испытаний для педагогов, работающих в дошкольных, общеобразовательных и внешкольных образовательных учреждениях, которые будут проводиться с августа по декабрь 2025 года. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно решению, опубликованному Инспекцией образования, испытания будут проводиться поэтапно с 21 октября по различным предметным направлениям. 21 октября пройдут испытания по русскому языку (в национальных школах), русскому языку и литературе, таджикскому, туркменскому, кыргызскому и казахскому языкам и литературе.
22 октября запланированы испытания по географии, биологии и основам экономических знаний. 23 октября пройдут тесты по информатике и информационным технологиям.
24 октября будут организованы испытания для воспитателей дошкольных учреждений, психологов, руководителей музыкальных коллективов, учителей иностранных языков (английский, русский, французский, немецкий), преподавателей физической культуры, дефектологов и логопедов, а также методистов. 25 октября пройдут испытания по физической культуре и музыкальной культуре.
27 октября состоятся тесты по истории, основам государственного и правового устройства, а также педагогике. 28 и 29 октября пройдут испытания по узбекскому языку и литературе (для узбекских классов) и государственному языку.
29 октября запланированы испытания по химии и физике. 30 и 31 октября пройдут тесты для учителей английского языка общеобразовательных школ.
1 ноября будут проведены испытания по изобразительному искусству, черчению и технологии, а также по направлению предподготовки к призыву. С 3 по 7 ноября пройдут испытания учителей начального образования.
7 ноября состоятся испытания по французскому, немецкому, японскому, корейскому и китайскому языкам, а также для психологов, дефектологов и логопедов. 8 ноября педагоги образовательных учреждений Академии художеств Узбекистана и системы Министерства культуры пройдут оценку педагогического мастерства.
10 и 11 ноября пройдут испытания по математике. 11 и 12 ноября состоятся тесты по каракалпакскому языку (как государственному языку) и по направлению каракалпакский язык и литература.
Педагоги обязаны приходить на квалификационные испытания с личной идентификационной ID-картой или гражданским паспортом. Даты испытаний могут быть изменены или дополнены при необходимости.
В таких случаях педагоги будут заранее уведомлены. Эти квалификационные испытания имеют важное значение для оценки знаний и опыта педагогов.